ДРУГА ДРЖАВА У СВЕТУ КОЈА ЈЕ ОВО УРАДИЛА: Биткоин постаје службена валута у Централноафричкој Републици
ЦЕНТРАЛНОАФРИЧКА Република одобрила је биткоин као законско средство плаћања у земљи и тиме постала друга држава у свету која је то учинила.

Фото АП
Законодавци су прошле недеље усвојили предлоге, укључујући стварање регулаторног тела које ће имати надзор над дигиталним валутама, рекао је министар финансија Ерве Ндоба. Законодавство које се примењује има за циљ да олакша коришћење криптовалута у економији, рекао је он.
- Постоји заједнички наратив да су подсахарске афричке земље често један корак иза када је у питању прилагођавање новој технологији. Овог пута заправо можемо рећи да је наша земља корак испред - рекао је Ндоба.
Ндоба је рекао да не покушавају да прате Ел Салвадор, који је у септембру постао прва земља која је увела биткоин као законско средство плаћања. Тај потез су тада критиковали многи економисти, укључујући и Међународни монетарни фонд (ММФ), који је навео да се повећава ризик од економске нестабилности.
Централноафричка Република, која има резерве злата и дијаманата, и даље је једна од најсиромашнијих земаља на свету. Године сукоба и политичке кризе која је захватила земљу 2020. године имали су озбиљан утицај на економију и нарушили односе са међународним партнерима, што је довело до кашњења у расподели виталне помоћи, пише Блумберг.
Оно што је занимљиво у њиховој одлуци јесте да је за кориштење биткоина и трговање истим потребан интернет, а у овој држави је, према подацима из 2019, само 4 посто људи имало приступ интернету.
У Централноафричкој Републици службена валута је иначе централноафрички франак, а сада ће томе додати и криптовалуту биткоин.
(Спутњик)
Препоручујемо

РАЗМИШЉАЈУ О ЕКОЛОГИЈИ: Рударење биткоина постаје енергетски одрживо
26. 04. 2022. у 08:55

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (0)