ЕРДОГАНОВО "НЕ" ПЛАНОВИМА ЗАПАДА: Скандинавске земље су расадник тероризма - не могу у НАТО
ТУРСКА прати процес у вези с плановима за прикључивању Финске и Шведске НАТО-у, али за сада не може да гледа на то позитивно, саопштио је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган.
Фото: ЕПА
- Пратимо тај процес, али немамо позитивно мишљење о томе, јер би то била грешка у вези са Грчком. Знате како се Грчка понаша у Алијанси према Турској. Другу грешку Турска не жели да прави. Скандинавске земље су расадник тероризма, имају обичај да се 'гостољубиво односе' према терористима, да их пуштају у парламент. Због тога за сада не можемо позитивно да гледамо на то - рекао је Ердоган новинарима.
Финска и Шведска разматрају могућност да одустану од вишегодишње неутралносит и да ступе у НАТО због руске специјалне војне операције у Украјини.
НАТО жели Шведску и Финску
Шеф Алијансе Јенс Столтенберг је рекао да ће НАТО радо видети Финску и Шведску у својим редовима и да ће им омогућити брзо ступање у савез. НАТО очекује да те земље донесу самосталне одлуке о ступању у Алијансу у наредним месецима и недељама, изјавила је стална представница САД при НАТО-у Џулијан Смит. Она је додала да САД поздрављају приступање тих земаља Алијанси.
Песков: Даље ширење НАТО-а неће допринети безбедности Европе
Русија сматра да је НАТО усмерен на конфронтацију. Портпарол Кремља Дмитриј Песков је упозорио на то да даље ширење НАТО-а неће допринети безбедности Европе и да има агресиван карактер. Он је, међутим, истакао да евентуално приступање Шведске и Финске НАТО-у неће представљати егзистенцијалну опасност за Русију.
Заменик сталног представника Русије при Уједињеним нацијама Дмитриј Пољански је рекао да ће ступање Шведске и Финске у НАТО и размештање одреда Алијансе на њиховој територији те две земље учинити потенцијалним циљевима руске војске.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
ПОСЛЕДИЦЕ ЖЕСТОКИХ БОРБИ: Погледајте како изгледа разорени град Попаснаја
Препоручујемо
ПЕСКОВ О УЛАСКУ ФИНСКЕ И ШВЕДСКЕ У НАТО: Претња за Русију, појачаћемо своју безбедност
12. 05. 2022. у 12:13
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.
13. 02. 2026. у 12:40
СТРАДАЛИ МЛАДИЋ СИН ПОЗНАТОГ МУЗИЧАРА: Нови детаљи несреће у Сарајеву
ЕРДОАН Моранкић (23), који је страдао у трамвајској несрећи у Сарајеву, син је познатог музичара из Брчког Армана Моранкића, пише портал сарајевског Аваза.
13. 02. 2026. у 12:05
БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из "Чавоглава" - поред њега и "Пленковић" и "први човек Загреба
ДАНАС је у Светој Недељи одржан карневал Фашник, а на позорницу се попео и градоначелник овог места Дарио Зуровец који је био обучен као контроверзни хрватски певач Марко Перковић Томпсон који је познат по својим проусташким ставовима и песмама.
14. 02. 2026. у 14:35
Коментари (0)