ГЛАД ТЕРА НА УЛИЦЕ: У Сри Ланки, Ирану, чак у Сједињеним Државама, напето због цена хране
И док цене хране стално расту, протести широм сиромашних земаља настављају да ескалирају. После Ирака, где је све започело пре два месеца, у Сри Ланки су прошле недеље демонстранти запалили 38 кућа политичара у овој острвској земљи и жестоко се сукобили са полицијом, док су пре три дана демонстрације забележене и на улицама иранских градова.
За глад и "прекид ланца снабдевања" Запад терети Москву и рат у Украјини. Незадовољни људи не верују политичарима и, рецимо, у САД се од администрације Џозефа Бајдена тражи да објасни зашто је у овој земљи само бензин поскупео за 48 одсто у односу на прошлу годину, а цене енергије порасле за 32.
Као шамар Американцима дошло је писање "Блумберга" у броју од петка, према коме је текући рачун Русије управо достигао највиши ниво захваљујући растућем извозу роба (баш када је трговински дефицит САД сам по себи експлодирао), попевши се на 1,8 билиона рубаља у једном месецу, после 1,2 билиона у марту, што је довело до следеће запањујуће статистике:
"После само четири месеца, руски федерални буџет сада је већ добио 50 одсто планираних прихода од нафте и гаса за 2022. годину (9,5 трилиона!)."
Минула недеља у Сри Ланки остаће запамћена као једна од најбруталнијих у историји земље. После великих нереда, у којима је оштећено на стотине кућа, житељи острвске земље настављају да пркосе полицијском часу широм земље у знак протеста против, како кажу, лошег понашања владе у најгорој економској кризи у земљи од 1948. године.
Министарство одбране је у уторак наредило војницима да пуцају у свакога ког затекну да оштећује државну имовину након што је у насиљу од понедељка погинуло најмање девет људи, наводи Си-Ен-Ен. Више од 200 људи је повређено.
Нација од 22 милиона становника бори се са разорном економском кризом, са растућим ценама свакодневне роба, а већ недељама постоји широка несташица струје. Од марта, хиљаде антивладиних демонстраната изашле су на улице, тражећи да влада поднесе оставку.
Такође, из Ирана су се појавили видео-снимци у којима се демонстранти могу видети како марширају кроз градове Дезфул и Махшахр у југозападној провинцији Кезестан.
Ирански државни медији нису јавно говорили о протестима, али их је пратио Национални савет отпора Ирана, опозициона група. На снимцима које је поделио види се како демонстранти насрћу на војну базу Басиј у Џонегану, граду у централном округу Џонеган.
- Свако мало видимо овакве врсте протеста у Ирану. Сваки пут се ради о различитим претпоставкама за протест - цена јаја, цена гаса, цена хлеба, али они протестују против потпуног бруталног режима - рекла је Лиза Дафтари, експерт за Иран и главни уредник спољне рубрике Си-Ен-Ена.
Међутим, "кува" и у Сједињеним Државама. Финансијска помоћ Украјини од 40 милијарди тренутно је застала у Конгресу пошто се републиканац Рон Пол успротивио оваквом неконтролисаном расипању новца, тражећи "надзор" односно именовање ревизора за надгледање трошења "украјинских пара", чему су се демократе успротивиле.
- Не можемо да спасимо Украјину тако што ћемо осудити америчку економију, само бензин је поскупео за 48 одсто, а цене енергије су порасле за 32 одсто у односу на прошлу годину. Цене хране повећале су се за скоро девет одсто. Цене половних возила порасле су за 35 одсто за годину дана, а цене нових возила 12 одсто или више - рекао је Рон Пол.
"Блумберг" од петка потврдио је "запањујућу" статистику, позивајући се на најновији извештај Међународне организације за енергетику. Руски приходи од нафте у 2022. години порасли су за 50 одсто "иако су трговинска ограничења након инвазије Украјине подстакла многе рафинерије да одустану од њених залиха".
Москва је зарађивала отприлике 20 милијарди долара сваког месеца 2022. од комбиноване продаје сирове нафте и производа у износу од око осам милиона барела дневно, наводи ИЕА са седиштем у Паризу у месечном извештају о тржишту.
... И поред свих поремећаја, Москва је наставила да ужива у непредвиђеним финансијским приходима у поређењу са прва четири месеца 2021. Упркос јавној осуди ЕУ агресије Кремља, укупни приходи од извоза нафте ове године порасли су за 50%.
Урнебесно је, каже "Блумберг", упркос свом држању и реторици, блок је остао највеће тржиште за руски извоз у априлу, узимајући 43 одсто извоза земље, саопштила је ИЕА из Париза.
РАТ И НЕВОЉЕ
Рат у Украјини озбиљно је пореметио испоруке житарица и уљарица из региона. Активност комбинованог превоза расутог терета у лукама Русије и Украјине опала је за 50 одсто у поређењу са просеком 2021. Рат ће такође вероватно умањити будућу производњу тако што ће прекинути украјинску пролећну садњу кукуруза и сунцокрета, као и семенске пшенице. Русија и Украјина заједно чине 13% и 8% глобалне производње пшенице и уљарица - наводи се.
Препоручујемо
МАРШ ГРАЂАНА: Кубанци са сликама Кастра на улицама прославили Празник рада (ФОТО)
01. 05. 2022. у 23:10
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
КАЈИНА ЋЕРКА РАДИ ЗА ТРАМПА Лепотом очарала сина светске звезде: "Имам лепо дете, свидела му се"
ПЕВАЧИЦА Катарина Каја Остојић са 19 година родила је ћерку Николину, а добила ју је из првог брака са кошаркашем Николом Драгојловићем.
08. 11. 2024. у 08:34
Коментари (0)