БАЈДЕН СРУШИО АМЕРИЧКИ МИТ: Увођењем ванредне ситуације шеф Беле куће развејао енергетске наде нације
ОГРОМНО изненађење за цео свет било је увођење ванредне ситуације у Америци због несташице струје. Неочекивано није било то што се шеф Беле куће Џозеф Бајден одлучио на драстичан корак услед мањка електричне енергије, него зато што се у Сједињеним Државама нису очекивале несташице.
Вашингтон је, у очима остатка планете, склоног да поверује у његове изјаве, био "на зеленој грани" што се енергената тиче. И не само то, него су се САД нашле и на листи земаља које енергенте нуде за извоз пошто их, наводно, имају напретек.
Главни енергеткси адут Америке били су шкриљци, чије су резерве наводно толико велике да прецизне количине не треба откривати. Таман се Америка самопромовисала као енергетски гарант, кад је увођење ванредног стања бацило сасвим другачије светло на њу као понуђача енергената на светском тржишту. Оно што се до јуче нудило на продају, сада толико недостаје да је постало горући државни проблем.
Бајден је ванредно стање, како је образложио "због претњи недовољне доступности капацитета за производњу електричне енергије", орочио на две године. Оно ће се укинути и раније ако се ситуација у међувремену разреши. Много оптимизма у том смислу, међутим, Бајден није показао, за разлику од америчких обећања из средине двадесетих година овог века.
ТРАМП УВОДИО ЗБОГ КОРОНЕ
Ванредно стање на територији целе земље увео је Доналд Трамп, претходни председник САД, због лошег националног одговора на пандемију вируса корона. И сам Џозеф Бајден проглашавао је локална ванредна стања на територијама одређених америчких држава, листом из метеоролошких разлога, урагана, тајфуна и осталих претњи по становништво и имовину. Џозеф Бајден истиче да су "екстремни врременски догађаји такође допринели енергетској кризи у САД, јер су својеврсни удар на америчке електричне мреже, због повећане потребе за струјом".Тада је "експлодирала" идеја производње нафте и гаса из шкриљаца и наредних година ишло је узлазном линијом, барем како су приказивали извештаји из САД. Они који су више веровали неким другим експертима него америчким, могли су да претпоставе да ће доћи до отрежњења свих које је носила струја модерне нафтне грознице.
Године 2019. производња нафте у САД достигла је рекордне количине од 11,5 милиона барела дневно, углавном захваљујући управо шкриљцима. Међутим, прескуп транспорт танкерима од Тексаса преко Атлантика назидао је најмање за трећину вишу цену од оне под којом се продавала руска нафта. Пољаци су чак изградили терминал који је требало да се пуни нафтом од шкриљаца из САД, али је у њему, пре рата у Украјини, било чак 80 одсто руске нафте.
Осим тога, експлоатација нафте из шкриљаца уништава околину, јер је то еколошки најлошији могући вид експлоатације нафте. Процес хидрауличног ломљења стена, такозвани фракинг, могао би да загади пијаћу воду, наводе еколози и додају да постоје велике разлике између услова за производњу нафте и гаса из шкриљаца у регионима са различитом густином насељености, па су ризици и трошкови осетно већи.
И У ЕВРОПИ СПЛАСНУО ЕНТУЗИЈАЗАМ
МНОГИ нафтни гиганти почели су да се повлаче из посла са шкриљцима због пада цена сирове нафте. И у Европи је, због пада цене нафе који се одражава и на пад цена гаса, спласнуо и ентузијазам добијања гаса из шкриљаца. У Пољској, која има највеће залихе шкриљаца на Старом континенту, према прогнози стручњака, мора да се сачека најмање шест година да би та производња опет постала рентабилна. Велике западне компаније, амерички "Ексон" и "Коноко", затим италијански "Ени" и француски "Тотал", нису биле задовољне резултатима пробних бушотина за добијање гаса из шкриљаца у Пољској.
Енергетске компаније широм света, због наглог пада цена нафте и еколошких проблема, одустајале су, једна по једна, од производње нафте и гаса из шкриљаца. Тиме су се распршиле наде да ће руски енергенти ускоро бити замењени.
Пад цена нафте на светским берзама иницирали су амерички потези на нафтном тржишту не би ли се, из познатих разлога, ослабила руска економија. Ипак, чудно је како је план изведен када су, према последњим истраживањима, САД на тај начин направиле огромну штету и својим компанијама које су, последњих година, имале "шкриљачни бум", а који несумњиво доживљава крах.
Међународна агенција за енергију (ИЕА) сматра да ће ниске цене нафте ове године смањити инвестиције у производњу овог енергента из шкриљаца у САД за десет одсто. Према подацима те агенције, за 98 одсто америчких извора нафте из шкриљаца, граница исплативе производње је при цени барела нафте од 80 долара, а нижа цена нафте од наведене има негативне последице по инвестиције у шкриљце. Барел нафте је, подсећа се, пао осетно испод те цене и зато се очекује да америчка производња нафте из шкриљаца ове године забележи најмању стопу раста у последње четири године.
Лане је нафтни гигант Ројал Дач Шел почео да разматра продају свог удела на највећем америчком нафтном пољу Пермијан, чија се вредност процењује на десет милијарди долара. Продаја би могла чинити део нафтног поља, или чак цео део Шелових око 260.000 јутара (105.200 хектара) на највећем пољу за експлоатацију шкриљаца у САД, Пермијан, које се углавном налази у Тексасу. На све те аргументе, наслонила се и могућа блокада извоза америчке нафте произведене из шкриљаца, која се помиње у добро обавештеним круговима.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (3)