Столтенберг није рекао да Украјина мора да уступи територију ако жели да оконча рат (ИСПРАВКА)

Новости онлајн

13. 06. 2022. у 11:16

МНОГИ портали, међу њима и наш, имали су непотпуно преношење изјаве Јенса Столтенберга о могућности успостављања мира у Украјини. Према тој информацији, секретар НАТО савеза поручио је да Украјина мора направити територијалне уступке како би окончала рат, што није правилно пренесено и интерпретирано.

Столтенберг није рекао да Украјина мора да уступи територију ако жели да оконча рат (ИСПРАВКА)

Фото АП

На то нам је указао портал Раскринкавање.ба, према чијој анализи је овај текст исправљен, као и наслов истога.

ШТА СУ ЧИЊЕНИЦЕ?

Столтенберг је изрекао изјаве које су биле предмет медијских написа 12.6.2022, током састанка са финским председником Саулијем Ниинистом, на догађају “Култаранта Талкс”. Транскрипт разговора двојице званичника може се погледати на званичној страници НАТО савеза.

Како наводи украјински фацт-цхецкинг портал СтопФаке у анализи манипулативних представљања изјава Јенса Столтенберга, генерални секретар НАТО савеза је, између осталог, говорио о рату у Украјини и цени коју та држава плаћа сваког дана за своју независност. Говорио је и о улози Запада који би требао помоћи Украјини како би преговарачка позиција ове земље била што јача.

На питање финског председника о могућности успостављања мира у Украјини, Столтенберг је рекао да је мир могућ, али да је најбољи начин за то да руски председник Владимир Путин оконча рат:

- Мир је могућ, али питање је на колико одрицања сте спремни да платите за тај мир? Апсолутно најбољи начин за постизање мира у Украјини је да председник Путин оконча овај безумни рат. Морамо имати на уму, свако јутро, сваки дан, сваки сат током дана, постоји један човек, једна нација која је за то одговорна. Имамо тешке дилеме, тешке изборе, који се могу решити помоћу окончањем рата.

Медији су се у ствари фокусирали на следећи део Столтенберговог одговора, у ком је он говорио о мировним преговорима који би требали да доведу до окончања рата.

- Још једна ствар у вези с тим је да ће, као што је Зеленски много пута изјавио, овај рат завршити за преговарачким столом. Питање је какву ће позицију имати Украјинци када буду преговарали о решењу? Наша одговорност је да ту позицију учинимо што јачом. Знамо да постоји врло блиска веза између онога што можете постићи за преговарачким столом и ваше позиције на бојном пољу. Дакле, наша војна подршка њима је начин да ојачају карте које имају у руци за преговарачким столом, када буду, надамо се ускоро, сједили и преговарали о мировном споразуму. Дакле, то би било “мир је могућ” – то ионако није питање, питање је: коју сте цену спремни платити за мир? Колико територија? Колико самосталности? Колико суверенитета? Колико слободе? Колико сте демократије спремни жртвовати за мир? А то је врло тешка морална дилема. И то је за оне који плаћају највишу цену да донесу тај суд. Наша је одговорност подржати их - рекао је он.

Дакле, генерални секретар НАТО није изјавио да Кијев, односно Украјина, мора направити територијалне уступке Москви да би окончао рат.

Нагласио је да је мир могућ уз цену, а да је на Украјини, као страни која плаћа највећу цену, да одлучи колико високу цену жели да платити – у облику жртвовања територије, самосталности, суверенитета, слободе или демократије.

Извињавамо се на непотпуном преношењу информација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ! Почело укидање санкција, Русима стигла дозвола за Светско првенство