ЧЕТВОРИЦА ЛИДЕРА СЕ СЛОЖИЛА Подржавамо хитан статус Украјине за кандидата у ЕУ
ПРЕДСЕДНИК Француске Емануел Макрон изјавио је данас да су сва четворица лидера Европске уније која су посетила Украјину, подржала идеју да се тој земљи одмах да статус кандидата за чланство у ЕУ.
FOTO: TANJUG/AP Photo/Natacha Pisarenko
Макрон је то рекао на конференцији за новинаре након састанка са председником Украјине Владимиром Зеленским у Кијеву, коју је држао заједно са немачким канцеларом Олафом Шолцом, италијанским премијером Мариом Драгијем и председником Румуније Клаусом Јоханисом, пренео је Ројтерс.
- Сва четворица подржавамо хитан статус (Украјине) за кандидата за ЕУ - казао је Макрон.
Он је додао да ће Француска појачати испоруке оружја Украјини.
FOTO: TANJUG/AP Photo/Natacha Pisarenko
Европска комисија најавила доделу статуса кандидата
ЕК препоручиће да се Украјини додели званични статус земље кандидата за чланство у ЕУ, пише бриселски портал Политико, позивајући се на више дипломатских неименованих извора.
О том питању си пре три дана су разговарали европски комесари, а након изненадне посете шефице ЕК Урсуле фон дер Лајен Украјини у суботу.
- Комисија не заборавља да је Украјина једина земља у Европи где људи гину, где се на људе пуца јер на улицама носе заставе ЕУ - рекао је један високи званичник.
БОНУС ВИДЕО:
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО СЕ ЛАНСИРА "ИСКАНДЕР": Снимци руског Министарства одбране
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РУСИЈА СЕ ХИТНО ОГЛАСИЛА О СРБИЈИ: Песков коментарисао однос Москве и Београда
РУСИЈА и Србија имају партнерство које омогућава Москви и Београду да разговарају о најхитнијим питањима, али Србија бира свој пут развоја, изјавио је Дмитриј Песков, портпарол руског лидера.
05. 06. 2026. у 11:49
НЕМАЧКА ХИТНО ПОЗВАЛА РУСИЈУ: Путине, време је...
МИНИСТАР спољних послова Немачке, Јохан Вадефул, позвао је руског председника, Владимира Путина, да покрене преговоре о миру у Украјини уз учешће Европе, преносе немачки медији.
05. 06. 2026. у 09:53
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (2)