АМЕРИ СЕ УБИЈАЈУ КАО ДА СУ УСРЕД РАТА: Само до јуна 2022. животе изгубило 19.000, а током 2021. убијено је више од 45.000 људи
ДЕЦЕНИЈСКА дебата о контроли оружја у Сједињеним Државама завршена је у ћорсокаку поражавајућих података.
Оружано насиље је само за последњих годину и по дана однело животе више од 55.000 Американаца, и уједно је водећи узрок смрти деце у САД.
Доступност јуришног оружја и муниције изазвала је поново националну дискусију после скорашњег вишеструког масовног убиства деце у школи Тексасу. Али, ни јавна подршка за нова ограничења на поседовање оружја није могла да се оконча законима у Конгресу о оружју, чак ни после ових трагедија.
Последњих година дошло је до најгорег оружаног насиља у историји САД. Само 2021. године оружје је убило више од 45.000 Американаца, највише последњих деценија. Али, до јуна 2022. године тренд се убрзао, па је од оружја страдало још око 19.000 Американаца. Масовне пуцњаве, оне са најмање четири жртве, дешавале су се најмање - једном дневно.
Поседовање оружја, укорењено у Другом амандману америчког Устава, чини да САД, са мање од пет процената глобалне популације, имају чак 46 процената светског оружја у власништву цивила. Тако су САД на првом месту не само по броју оружја по глави становника, већ и по стопи убистава међу најразвијенијим државама.
Закон о контроли оружја из 1968. године забрањује појединцима млађим од 18 година, осуђеним криминалцима, ментално инвалидним особама, отпуштеним војним лицима и другима да купују оружје. Године 1993. Закон о превенцији оружанот насиља налагао је проверу прошлости за све особе без дозволе које купују оружје од савезно овлашћеног дилера.
Али, неки закони нису преживели судску ревизију. Савезни закон пружа основу за регулисање ватреног оружја у САД, али државе и градови могу да имају своја правила.
Последњих година, Конгрес је расправљао о изменама закона о оружју, обично непосредно после масовне пуцњаве, као што је била она у Лас Вегасу 2017. године када је убијено 60 људи, или у Паркланду, на Флориди, 2018. са 17 убијених. Али, скоро у сваком случају, закон није успео да добије довољну подршку.
ИСТЕКЛА ОГРАНИЧЕЊА
Од средине 2022. године није постојао савезни закон који забрањује полуаутоматско јуришно оружје, пушке калибра 50 војног стила, пиштоље или магацине великог капацитета. Такође, није постојао савезни услов да они који купују пиштољ прођу обуку о безбедности ватреног оружја. Између 1994. и 2004. године постојала је савезна забрана јуришног оружја, али је Конгрес дозволио да ова ограничења истекну.
Препоручујемо
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)