УНИШТЕНА РЕПУТАЦИЈА ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ И ЗАПАДА: Због Асанжа немају основа да критикују недостатак слободе медија у другим земљама
ГЛАВНИ и одговорни уредник Викиликса Кристин Храфнсон оценио је да је свима јасно да Џулијана Асанжа политички прогоне Сједињене Америчке Државе, које су се осетиле понижено јер је откривена истина о њиховим грешкама.

Џулијан Асанж / Фото ЕПА
- Више од 2.000 организација, које раде на поштовању људских права и слободе говора, осудиле су овај случај и Асанжову екстрадицију из Велике Британије у САД. Могу навести неколико тих организација, као што су Амнести интернешнел и Новинари без граница, а које су посвећене заштити новинара - рекао је Храфнсон за Глас Српске.
Према његовим речима, Викиликс је сада фокусиран на очување живота Џулијана Асанжа и спасавање будућности истраживачког новинарства широм света, будући да је такав улог у овом случају.
- То је наш примаран посао у овом тренутку и све наше напоре смо тренутно уложили у то - рекао је Храфнсон и упозорио да случај Асанж може да има велике последице на слободу медија.
Он је нагласио да су све велике медијске организације и новине у Великој Британији уреднички осудиле екстрадицију - Дејли телеграф, Гардијан, као и Дејли мејл.
- Репутација Запада и нарочито Велике Британије је уништена. Сада немају основа да критикују недостатак слободе медија у другим земљама када некога ко је објавио теме од светског значаја држе у затвору у Лондону дуже од три године - указао је Храфнсон.
Он је истакао и да министар унутрашњих послова Велике Британије Прити Пател, која је одобрила изручење, није слушала ни гласове респектабилних политичара из света који су тражили да се овај случај приведе крају.
Храфнсон је подсетио да су се за Асанжа заузели Жан-Лик Меланшон, који је на челу левичарске коалиције у Француској и који је рекао да ће, ако постане премијер, Асанж добити држављанство Француске и да ће захтевати да га испоруче тој земљи.
Храфнсон каже да је председник Мексика Андрес Мануел Лопез Обрадор изјавио да ће замолити америчког председника Џозефа Бајдена да се позабави случајем оснивача Викиликса, а слично је поступила и потпредседник Аргентине Кристина Киршнер.
Британски министар унутрашњих послова Прити Пател одобрила је 17. јуна изручење оснивача Викиликса Џулијана Асанжа САД, које га терете по 18 тачака оптужнице, укључујући кршење закона о шпијунажи.
Америчке власти траже Асанжа по 18 тачака, укључујући оптужбе за шпијунирање, које се односе на објављивање огромних количина поверљивих америчких војних записа и дипломатских депеша.
Викиликс је раније саопштио да ће се Асанж жалити на одлуку о изручењу САД.
Препоручујемо

НОВИНАРКА РТЦГ ПОКУШАЛА ДА ИСПРОВОЦИРА ВУЧИЋА: Председник Србије јој очитао буквицу - "Наравно да одоше"
ЦРНОГОРСКА новинарка из Радио телевизије Црне Горе (РТЦГ) покушала је да испровоцира председника Србије Александра Вучића питањем о изручењу Светозара Маровића.
16. 05. 2025. у 16:08

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
16. 05. 2025. у 13:39
Коментари (0)