ВЕШТА МАКРОНОВА ПЛОВИДБА: Левица није успела да сруши владу у Француској
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон вешто броди политичким водама, иако на последњим парламентарним изборима његова формација није успела да освоји апсолутну већину.
Такозвана "председничка већина", окупљена око коалиције "Ренесанса", користи, за сада, разједињеност опозиције, да би опстала на власти. То се најбоље огледало на управо одржаном гласању за поверење влади које је премијерка Елизабет Борн "преживела" иако није имала потребних 289 посланика од укупно 577 на својој страни.
Захтев за преиспитивање поверења влади поднела је уједињена левица која броји укупно 151 посланика. За неповерење је гласало само 146, дакле, ни сви из групације коју предводи Жан Лик Меланшон. Сазнаје се да је против оваквог става било петоро умерених социјалиста.
МАЛО ЛЕВО, МАЛО ДЕСНО
Да би остварила већину за сваки закон понаособ, влада ће сада морати да води рачуна о предлозима опозиције и учини да нацрти буду прихватљивији одређеној групи. Тако ће, на пример, код безбедносних питања ад-хок савезнике више тражити међу десницом, а за социјалне теме код левице.
Крајњи десничари из редова "Националног окупљања" на чијем челу је Марин Ле Пен и класични десничари, њих 62, у саставу Републиканаца, одлучили су да буду "конструнктивна опозиција". Екстремни десничари су и пре гласања већ били поручили да се неће придружити левичарским идејама за рушењем владе, иако и сами не подржавају Борнову и њен кабинет. Ривалитет међу овим формацијама је био јачи од жеље да се руши влада.
Такође, битна ставка у томе је и процена да би сукцесивним падом влада могло да дође до нових избора, где се не зна ко би колико гласова могао да освоји. "Национално окупљање" сада има 89 посланика, што је 11 пута више него у претходном сазиву и питање је да ли би требало да се "коцкају", тражећи више, што је тешко остварити. Из тога највећу корист извлачи управо Макрон.
Због недостатка апсолутне већине, Елизабет Борн почетком овог месеца и није тражила традиционално изгласавање поверења њеном програму, јер га не би ни добила. Али, изгласавање поверења и неповерења није иста ствар, јер би у другом случају требало сабрати "рогове у врећи", што очигледно у овом тренутку на француској политичкој сцени није могуће.
Портпарол Владе Оливије Веран зато је оценио да је на делу "троструки пораз Меланшона", који није успео на председничким изборима, није постао премијер, а сада му није пошло за руком ни да сруши владу.
Борновој и Макрону сада остаје да наставе с политиком у оквиру које ће тражити привремену већину за сваки закон који мисле да усвоје. Много теже ће им, ипак, бити да сакупљају гласове "за" за политику коју намеравају да спроведу, него гласове "против" онога што су намерили да ураде. Гласање о неповерењу влади то је најбоље показало.
БОНУС ГАЛЕРИЈА: Чеченски специјалци на дефилеу у Грозном
БОНУС ВИДЕО: КАКО ДЕЛУЈЕ ТОС-1А - Снимак лансирања пројектила са вишецевног бацача
Препоручујемо
ОГЛАСИО СЕ И НАДАЛ, ИНСТАГРАМ СЕ УСИЈАО! Ево шта је Шпанац поручио Новаку
12. 07. 2022. у 07:13
РАТ У УКРАЈИНИ: Кијеву стиже нова пошиљка "леопарда", Херсон под жестоким ударима (ФОТО/ВИДЕО)
12. 07. 2022. у 07:25 >> 16:57
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)