ВЕШТА МАКРОНОВА ПЛОВИДБА: Левица није успела да сруши владу у Француској

ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон вешто броди политичким водама, иако на последњим парламентарним изборима његова формација није успела да освоји апсолутну већину.

ВЕШТА МАКРОНОВА ПЛОВИДБА: Левица није успела да сруши владу у Француској

Фото АП

Такозвана "председничка већина", окупљена око коалиције "Ренесанса", користи, за сада, разједињеност опозиције, да би опстала на власти. То се најбоље огледало на управо одржаном гласању за поверење влади које је премијерка Елизабет Борн "преживела" иако није имала потребних 289 посланика од укупно 577 на својој страни.

Захтев за преиспитивање поверења влади поднела је уједињена левица која броји укупно 151 посланика. За неповерење је гласало само 146, дакле, ни сви из групације коју предводи Жан Лик Меланшон. Сазнаје се да је против оваквог става било петоро умерених социјалиста.

МАЛО ЛЕВО, МАЛО ДЕСНО

Да би остварила већину за сваки закон понаособ, влада ће сада морати да води рачуна о предлозима опозиције и учини да нацрти буду прихватљивији одређеној групи. Тако ће, на пример, код безбедносних питања ад-хок савезнике више тражити међу десницом, а за социјалне теме код левице.

Крајњи десничари из редова "Националног окупљања" на чијем челу је Марин Ле Пен и класични десничари, њих 62, у саставу Републиканаца, одлучили су да буду "конструнктивна опозиција". Екстремни десничари су и пре гласања већ били поручили да се неће придружити левичарским идејама за рушењем владе, иако и сами не подржавају Борнову и њен кабинет. Ривалитет међу овим формацијама је био јачи од жеље да се руши влада.

Такође, битна ставка у томе је и процена да би сукцесивним падом влада могло да дође до нових избора, где се не зна ко би колико гласова могао да освоји. "Национално окупљање" сада има 89 посланика, што је 11 пута више него у претходном сазиву и питање је да ли би требало да се "коцкају", тражећи више, што је тешко остварити. Из тога највећу корист извлачи управо Макрон.

Због недостатка апсолутне већине, Елизабет Борн почетком овог месеца и није тражила традиционално изгласавање поверења њеном програму, јер га не би ни добила. Али, изгласавање поверења и неповерења није иста ствар, јер би у другом случају требало сабрати "рогове у врећи", што очигледно у овом тренутку на француској политичкој сцени није могуће.

Портпарол Владе Оливије Веран зато је оценио да је на делу "троструки пораз Меланшона", који није успео на председничким изборима, није постао премијер, а сада му није пошло за руком ни да сруши владу.

Борновој и Макрону сада остаје да наставе с политиком у оквиру које ће тражити привремену већину за сваки закон који мисле да усвоје. Много теже ће им, ипак, бити да сакупљају гласове "за" за политику коју намеравају да спроведу, него гласове "против" онога што су намерили да ураде. Гласање о неповерењу влади то је најбоље показало.

БОНУС ГАЛЕРИЈА: Чеченски специјалци на дефилеу у Грозном

БОНУС ВИДЕО: КАКО ДЕЛУЈЕ ТОС-1А - Снимак лансирања пројектила са вишецевног бацача

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВИ СУ ШОКИРАНИ: У јавност испливао буџет Асвела