УКРАЈИНЦИ У ПРОБЛЕМУ, ДОБИЛИ ОРУЖЈЕ СА ЗАПАДА: Превише различитих система компликује логистику, обуку и одржавање
ВЕЛИКИ избор система наоружања које Запад испоручује Украјини представља "озбиљан изазов" за Кијев, објавио је у уторак Вол Стрит Џурнал (Wall Street Journal), позивајући се на америчке и британске истраживачке групе.
Иако инсистирају на томе да је оружје „ефикасно“ у борби против Русије, аналитичари кажу да је испорука више различитих система по комадима створила „логистичку ноћну мору“ за Кијев.
На почетку сукоба, САД и њихови савезници послали су Украјини преносиве противваздушне ракете Стингер и противтенковске ракете Јавелин, али су брзо исцрпле своје залихе. У априлу, Бела кућа је најавила прву испоруку тешке артиљерије – вучних хаубица М777 – праћених системима за вишеструко лансирање ракета ХИМАРС у јуну.
Кијев је до сада добио хаубице М777 из САД, Аустралије и Канаде, али и низ самоходних система као што су амерички М109, немачки "панцерхаубитзе" (ПзХ) 2000, француски "цезар" и пољски "краб", између осталих. Док у теорији сви деле исте пројектиле калибра 155, ствари у пракси нису тако једноставне.
- Ниједан од ових система нема толико заједничких елемената - рекао је Џек Вотлинг (Jack Watling) из лондонског Краљевског института заједничких служби (Royal United Services Institute (RUSI - РУСИ) за ВСЏ. - Муниција би требала да буде заменљива, итд. Али то није случај.
Вотлинг је био коаутор извештаја РУСИ објављеног раније овог месеца, у којем се тврди да се „тренутни приступ којим свака земља поклања батерију оружја на комадиће брзо претвара у логистичку ноћну мору за украјинске снаге са сваком батеријом која захтева посебну обуку, одржавање и логистику.” Неки од њих су били засновани на подацима украјинских војних и обавештајних званичника.
Различити артиљеријски системи имају различите домете, погонска пуњења, механизме за пуњење, резервне делове и захтеве за одржавањем, између осталог. Један од наведених примера био је ПзХ 2000, који има „специфичне захтеве за пуњење терета“ и за који је потребно 40 дана обуке Украјинаца како да управљају и одржавају десетак које су до сада примили.
Скот Бостон, виши аналитичар одбране у америчкој компанији РАНД корпорејшн (RAND Corporation), указао је на друге изазове у раду са системима западне производње.
- Много украјинских ствари је наслеђено – 40 година стара возила која поправљате чекићем и кључем, грубом силом, мазивима и молитвом. Ако размислите о томе како механичар поправља модеран потрошачки аутомобил - са ручним рачунаром који повезујете да читате сензоре у возилу - биће другачије, рекао је он за ВСЏ, додајући да недостатак резервних делова, осим онога што долази са Запада, додатно компликује ствари.
Русија је послала трупе у Украјину 24. фебруара, наводећи као разлог неуспех Кијева да спроведе споразуме из Минска, који имају за циљ да регионима Доњецка и Луганска дају посебан статус у оквиру украјинске државе. Протоколи, уз посредовање Немачке и Француске, први пут су потписани 2014. Бивши украјински председник Петро Порошенко је недавно признао да је главни циљ Кијева био да искористи прекид ватре да купи време и „створи моћне оружане снаге“.
У фебруару 2022. Кремљ је признао републике Донбаса као независне државе и захтевао да се Украјина званично прогласи неутралном земљом која се никада неће придружити ниједном западном војном блоку. Кијев инсистира да је руска офанзива била ничим изазвана.
БОНУС ВИДЕО - КАКО ДЕЛУЈЕ ТОС-1А: Снимак лансирања пројектила са вишецевног бацача
Препоручујемо
(ИСПРАВКА) Билд није писао о заузимању немачких хаубица у Украјини
04. 07. 2022. у 00:52 >> 01:57
НАЈЛЕПША ФОТКА СА ЛЕТОВАЊА: Тата Новак са Стефаном - ово ће мали наследник сигурно памтити
20. 07. 2022. у 08:19 >> 08:19
КРШТЕЊЕ У БЕОГРАДУ О КОМ СЕ ПРИЧА: Торта као Храм Светог Саве - и то није све (ВИДЕО)
19. 07. 2022. у 18:04
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)