ЗА ДОНБАС ЈЕ РАТ ЗАВРШЕН 24. ФЕБРУАРА: Денис Пушилин, председник Доњецке Народне Републике, говори за "Новости"
ЗА грађане Донбаса 24. фебруар 2022. је био почетак краја осмогодишњег рата. Специјална војна операција која је покренута од стране председника Руске Федерације је код нас дуго чекана.
Говорим искрено, јер осам година гранатирања, убијања цивила, уништавања наших градова, масовни ратни злочини, огроман број погинулих цивила и деце - ствари су преко којих се не може прећи. Свет је овим чином почео да се мења, престао је да буде униполаран, показало се да постоје државе које слободно размишљају. Међу њима је свакако и Србија, којој би пожелео сву срећу, да задржи чврстину и своја уверења упркос тешкој ситуацији због Косова. Доњецка Народна Република увек ће да стоји уз народ Србије.
Овако, у ексклузивном интервјуу за "Новости", говори Денис Пушилин, председник Доњецке Народне Републике (ДНР) који наглашава да је 24. фебруар за њега историјски датум из много разлога:
- Видели смо претходних деценија велики број злочина западног света, на челу са Сједињеним Америчким Државама, који су остали некажњени. Ту мислим на Југославију, на Ирак, Сирију... Многа дела западних земаља су остала некажњена, али ситуација се сада променила, многе државе разумеју зашто је Русија покренула специјалну операцију, видимо Кину и велики број других земаља које нам отворено пружају подршку. Свет се мења, то је сада свима јасно.
Каква је тренутна ситуација на фронту?
- У склопу специјалне војне операције - која је за нас операција ослобођења - наше јединице настављају да напредују и ослобађају територију Доњецке Народне Републике.
Главни задатак је и даље излазак на уставне границе ДНР, у оквиру којих је одржаван референдум 2014. а територија Доњецке Народне Републике призната од Руске Федерације.
Целокупна територија Луганске Народне Републике је ослобођена. Када се може очекивати ослобођење ДНР и због чега то иде теже и спорије?
- Тачан датум вам не могу рећи. То зависи од много фактора. Ми имамо приоритете, а то је ослобођење територије ДНР у оквиру уставних граница, уз помоћ наших савезника.
Неопходно је да губици буду минимални, како наших војника, тако и цивила. Такође, неопходно је обратити пажњу и на уништавање инфраструктуре. Противник при повлачењу покушава да нам нанесе што већу штету, да уништи инфраструктуру која је од виталног значаја за грађане. Уколико се поредимо са ЛНР, код нас је већа концентрација градова, са више становника. Уличне борбе су увек неупоредиво теже. Тамо где су села, где је отворен терен, тамо се наше јединице крећу доста брже. Тако је било и при ослобођењу ЛНР.
Доњецк је и пет месеци од почетка специјалне војне операције и осам година од почетка рата и даље изложен украјинским гранатирању. Како се то може зауставити и када?
- То што противник наставља тако да делује, и да бомбардује цивилне циљеве - то је на савести кијевског режима. Ми смо сведоци тога да на многим деловима фронта, наше јединице готово да не трпе никакву штету. Једноставно, украјинске јединице не могу да нам нанесу штету. Али, они и даље имају могућност да погађају наше градове захваљујући великим испорукама западног наоружања које шаљу у огромним количинама, укључујући и високопрецизно оружје (ХАЈМЕРС, М777, ЦЕЗАР). Наше јединице чине све што је у њиховој могућности да одгурну противника на растојање са којег физички не би могли да погађају наше градове. Тек тада ћемо се осећати сигурно. Свих осам година је по граници града Доњецка пролазила линија фронта. При свему томе непријатељ користи и оружје које је забрањено различитим конвенцијама, као што су мине "латице", од којих страдају цивили.
Најгоре је што је такву мину веома тешко приметити, нарочито у стамбеним насељима и што је досад око 40 цивила, међу којима и деца, страдало од овог перфидног оружја.
У септембру је планиран референдум у неким областима јужне Украјине које су под контролом РФ, ради присаједињења Русији. Може ли се очекивати такав референдум и у ДНР?
- Наше тежње из 2014. године се нису промениле. Оне су само још више ојачале. Нови украјински режим ништа добро није могао да донесе грађанима, нити је донео. Говорити о конкретним датумима је преурањено. Ми бисмо свакако желели да то буде што пре. Али, за нас је задатак број један излазак на уставне границе. После тога ће бити донето решење о датуму за одржавање референдума.
Каква је ситуација у Маријупољу, неколико месеци по окончању ратних дејстава у граду?
- Маријупољ се мења из дана у дан. Све је више људи и аутомобила по улицама. То је резултат обнове града. Град се опоравља и захваљујући различитим регионима Руске Федерације, који учествују у обнови одређених делова Маријупоља. Сада су у току поправке објеката, а негде се граде читави нови блокови. Они се граде на потпуно новим локацијама. Један од тих нових делова града биће свечано отворен 1. септембра. То је 12 зграда, од по пет спратова. Укупно 1.011 станова. За месец дана у истом делу града биће отворени нови објекти са укупно око 2.500 станова. Биће комплетно опремљени и у њима ће моћи да се живи. Такође се гради и неколико нових зграда у другим деловима Маријупоља. Покренули смо помоћ за оне грађане којима су срушене куће. Тај програм помоћи се не односи само на град Маријупољ, већ на целу територију Доњецке Народне Републике, и све градове који су били у ратној зони и који су били гранатирани. Људи ће имати могућност да добију потврде да су им куће уништене, да им буду направљене нове, или добију новац да купе стан у било ком граду на територији ДНР. То је веома озбиљна подршка за грађане. Такође, приближава се зима, грађанима ћемо помоћи у обезбеђивању грејања. Многи делови Маријупоља су већ добили струју, гас и воду.
Шта ће бити са "Азовстаљем"?
- Што се тиче великих фабрика донето је решење да се завод "Иљич" обнови. Тренутно је у току процес деминирања, а посао је веома сложен, тако да је тешко рећи када ће фабрика прорадити. Што се тиче завода "Азовстаљ", донето је решење засновано на жељама грађана, да се фабрика не обнавља. Тамо ће се саградити савремени технопарк, поштујући све еколошке стандарде. Еколошко стање је навело и нас и грађане на такво решење. Град је био веома загађен, имали смо и висок проценат оболевања становника града Маријупоља.
Каква је судбина заробљених припадника Азова?
- Што се тиче "азоваца", не треба да одговарају само они, већ и сви они који су гранатирали градове и чинили злочине. И то нису само војни злочини, већ и криминални преступи, попут силовања, различитих напада, и других зверстава. Тим особама ће бити суђено и пресуде ће бити у складу са законом. Такође, ми чекамо оснивање трибунала. Трибунал је жеља народа, он ће бити међународни, а рад транспарентан. У његовом раду ће учествовати сви које буду желели, од државних органа до медија и јавних чинилаца. Не желимо да остану никакве дилеме око злочина који су почињени. Што се тиче званичника, своје представнике ће послати Русија, Белорусија и Сирија. Ми, наравно, желимо да повећамо број учесника да би био што већи број оних људи којима ће бити јасна природа овог конфликта и ко је за њега одговоран.
Како ви видите крај рата?
- Питање је доста тешко. Са једне стране су наше жеље, а са друге је историјска правда која би требало да буде задовољена. Све је јасно што се тиче ДНР и ЛНР, као и других ослобођених области. Ми се крећемо ка Русији. Онолико колико је то могуће. Референдум ће све то потврдити. Да ли је потребно да се ослободе други руски градови? Наравно да је потребно. То је исправно, јер се људи тамо сада фактички налазе као таоци. Тај неонацистички режим у Кијеву и који врши све те злочине, при пасивној помоћи западних држава које не виде шта тај режим чини. Са друге стране, они активно гурају Украјину у конфликт. Ту спадају и огромне доставе оружја. Ми разумемо да немамо право да се зауставимо. Тако мисли народ. То је питање правде. Исто важи и за Србију. Ми знамо за варварско уништење Југославије. Знамо шта се догодило и колико је људи погинуло. Ми видимо како се поново развија иста ситуација. Видимо да се у Приштини понашају неадекватно. Они не чују глас разума. Они имају искуство подршке од стране Запада. Ту ситуацију такође треба решити. Иначе ће конфликт заувек тињати. Ми са наше стране можемо да кажемо да пратимо ситуацију и да подржавамо српски народ, који сматрамо братским.
Зашто сматрате да је стављање у исту раван Косова, Крима и Донбаса немогуће? И зашто их не треба поредити?
- Овде у Украјини је била неопходна операција на основу Повеље Уједињених нација.
Постоје два поглавља у Повељи УН, која се међусобно искључују и која кажу да сваки народ има право на самоопредељење. Друго поглавље које је одмах за тим, говори о територијалној целовитости државе. Уколико се тако нешто може примењивати ка Косову, због чега онда не може и ка Криму? Уколико не може Крим, онда решите ситуацију са Косовом. Што се тиче Донбаса, ту је ситуација још сложенија. Ми видимо да су сва дипломатска решења која су била усмеравана на прекидање конфликта била потпуно занемарена. Не говорим о марионетском режиму у Кијеву, већ о западним земљама које су биле дужне да отворено, пре свега Немачка и Француска, буду гарант мировног договора.
Они нису ништа урадили. Говорим и о Америци која такође није ништа урадила, а има пресудан утицај на Украјину. САД су све време подстицале Украјину на конфликт. Они су од Украјине правили платформу за напад на Русију. То је било потпуно јасно. Зато ситуацију са Косовом, Кримом, Донбасом и многим другим местима - видимо сада и Тајван - можемо решавати само по јасним правилима. Уколико једни могу да нарушавају правила, а други не, онда савремени свет не може више да функционише. Неопходно је наћи таква решења, која би задовољавала све стране и све народе. Међутим, велики број западних држава има другачији поглед на све то.
ВИРАЛНИ ВИДЕО
A ВИДЕО у којем сте средином јуна поздравили наш народ и споменули Косово постао је један од најгледанијих у Србији, видело га је више од три милиона људи.
- Био сам само искрен том приликом. Ми тако мислимо. Ми другачије и не можемо да видимо ситуацију. Срби сада стоје уз истину и правду. Ситуација се може развијати на различите начине. Видимо да су неке нове провокације због Косова већ кренуле. Увек и у свакој ситуацији је неопходно да останете верни себи и својим уверењима.
НАРУШАВАЊЕ МЕЂУНАРОДНОГ ПРАВА
A ГОВОРИТЕ о двоструким стандардима, који постоје и погубни су за светски поредак.
- Да, током претходних деценија грубо је у много наврата нарушавано међународно право.
Видели смо двојне стандарде, где је једнима нешто дозвољавано, а другима није. Тако више не може. Државе желе да сарађују, али по таквом принципу да се поштују интереси сопственог народа, а да се не наноси штета другим државама и народима. Видели смо и западни неоколонијализам, у коме су неке моћне државе исцрпљивале ресурсе из других држава и територија. Зато се на неки начин 24. фебруар може сматрати почетком активне фазе измене једнополарног света и преласка ка праведнијем начину прерасподеле ресурса и могућности.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)