ИЗВИЊЕЊЕ НЕМАЧКОГ ПРЕДСЕНИКА: Велика трагедија на Олимпијским играма у Минхену 1972. у којој је животе изгубило 11 израелских спортиста
НЕМАЧКИ председник Франк Валтер Штајнмајер данас се извинио за вишеструке неуспехе своје земље пре, током и након Олимпијских игара у Минхену 1972, када је убијено 11 израелских спортиста у нападу палестинских милитаната.
Он је то рекао након што се придружио израелском колеги и рођацима жртава на церемонији обележавања годишњице догађаја на аеродрому Фурстенфелдбрук надомак Минхена, преноси АП.
На месту где се 1972. догодио неуспешни покушај спасавања у којем је погинуло девет израелских спортиста, западнонемачки полицајац и петоро нападача данас су Штајнмајер и израелски председник Исак Херцог положили венце.
Церемонија је одржана неколико дана по окончању дугог спора око обештећења, а након што су рођаци погинулих спортиста запретили да ће бојкотовати обележавања годишњице због прошлонедељног споразума.
АП напомње да ће они добити укупно 28 милиона евра на име обештећења, што је значајно повећање у односу на првобитну понуду од 10 милиона евра.
Немачка је, као део споразума, пристала да призна пропусте тадашњих власти и дозволи немачким и израелским историчарима да преиспитају догађаје у вези с нападом.
- Говоримо о великој трагедији и троструком неуспеху - рекао је немачки председник, уз објашњење да се први неуспех односи на припреме Олимпијских игара и безбедносни концепт, други неуспех су догађаји од 5. и 6. септембра 1972, а трећи неуспех почео је дан после напада - ћутањем, порицањем и заборавом.
БОНУС ВИДЕО: Заслужан за прекид Хладног рата и распад СССР
Препоручујемо
ПОМОЋ ОД МАКРОНА: "Немачкој је потребан гас, а нама је потребна струја"
05. 09. 2022. у 18:21
УПОЗОРЕЊЕ У НЕМАЧКОЈ: Недостаје угља у земљи – неколико термоелектрана престало са радом
05. 09. 2022. у 17:21
НЕМАЧКА ОДРЕЂУЈЕ СМЕРНИЦЕ: Приоритети за зимско снабдевање гасом током зиме
05. 09. 2022. у 16:23
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)