ПАПРЕНА ЦЕНА САХРАНЕ КРАЉИЦЕ ЕЛИЗАБЕТЕ: Шест милијарди фунти за цео догађај, пишу тамошњи медији
ЈУЧЕ у подне одржана је државна сахрана краљице Елизабете Друге, британског монарха који је на трону био пуних 70 година, преноси Телеграф бизнис.
Њен ковчег се претходних дана налазио у Вестминстер холу, где је на хиљаде људи сатима чекало у реду, како би одали почаст својој краљици.
Несумњиво, смрт Елизабете Друге, која је преминула 8. септембра у 96. години живота, погодила је многобројне Британце и добар део света, али... Не можемо занемарити чињеницу да се Британија с овим немилим догађајем суочила усред економског колапса, када је фунта на 37-годишњем минимуму.
Трошкови краљичине сахране свакако нису мали, и утицаће на већ рањив државни буџет. Говорећи из економског угла, колико Британце кошта сахрана вољене краљице?
Према писању портала албаwаба.цом, трошак за 10 пуних дана од 11 дана жалости покрила је краљевска породица, док ће једнодневну државну сахрану која је у току - покрити влада Уједињеног Краљевства.
Процена је да ће само сахрана владу коштати више од 9 милиона фунти, ако је веровати тврдњама бившег краљевског службеника обезбеђења.
Иако ова цифра покрива припреме око организовања саме сахране, краљичин ковчег, као и трошкове везане за долазак локалних и међународних лидера који присуствују сахрани, тај број и даље представља један од највећих једнодневних трошкова у историји УК.
Медијски извори су такође приметили да ће на државној сахрани бити једна од највећих полицијских операција у Великој Британији, пошто ће обавештајне агенције сарађивати са лондонском Метрополитен полицијом и Тајном службом, како би била обезбеђена потпуна заштита.
И док цена сахране отвара многа питања у погледу способности британске привреде да преживи тако велике трошкове, у време када пати од најгоре инфлације у последњих 40 година (премашивши 10% у августу), многи констатују да је период жалости од 12 дана имао још разорнији утицај на Уједињено Краљевство и грађане.
Како извештава АЈ+, краљичина смрт коштаће британску економију 6 милијарди фунти, што не покрива само трошкове сахране, већ и крунисање краља Чарлса III, као и трошкове свих промена које се очекују у земљи током нове ере монархије, укључујући путне исправе, новчиће и друго.
Дошло се и до рачунице да је то око 90 фунти по особи, ако се узме у обзир 65 милиона становника, пише Телеграф Бизнис.
Страхује се и да ће прекид економских активности који се подразумева данас - на дан државне сахране - оставити негативан утицај на економију Велике Британије. Подсећамо и да је Хитроу обуставио све летове за 19. септембар.
Стручњаци су указали на пад британског БДП-а од 0,6% прошлог јуна, који је повезан са националним прославама Краљичиног платинастог јубилеја и осталим церемонијама које су одржане током тог месеца, у знак јубилеја.
Тренутне процене, о којима пише Фокс бизнис, говоре да ће данашње "затварање" економије Британију коштати око 2,6 милијарди долара. Додуше, очекује се пораст у туризму, али то можда неће бити довољно профитабилно - да надокнади губитке.
Подсећамо и да је само два дана пре смрти Елизабете Друге Британија добила новог премијера, Лизу Трас, која ће надаље морати да се бори са економским сломом и енергетском кризом. Страхује се да ће криза ове зиме утицати на скоро 70 милиона људи широм УК.
Током зиме 2021/22, цене енергената су порасле за 27% у Уједињеном Краљевству, што значи да ће зима 2022/23. бити још оштрија, имајући у виду промене у погледу доступности гаса за европске земље. Прошлог маја, британски медији су известили да више од 2 милиона људи широм земље "не може да приушти храну сваки дан".
БОНУС ВИДЕО: Стотине хиљада људи у Хајд парку у Лондону
Препоручујемо
МЕНАЏЕР ЈАЛЕ И БУБЕ ВЕЋ ПОЗНАТ ПОЛИЦИЈИ: Осуђиван нарко-дилер, напао полицију у Сарајеву
20. 09. 2022. у 10:52
МАРШ ПРОТИВ МОНАРХИЈЕ: Демонстранти бацили ковчег у реку у Даблину (ВИДЕО)
20. 09. 2022. у 10:48
СНАЖНА ПОРУКА СИЈАРТА: Европска унија треба да заборави осми пакет санкција
20. 09. 2022. у 10:18
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)