ПРИКУПЉАЊЕ ПОДАТАКА - НЕЛЕГАЛНО: Пресуда суда ЕУ противи се праксама многих влада Уније

Д. Д. С.

21. 09. 2022. у 12:16

Немачки закон о задржавању података крши закон ЕУ, пресудио је највиши европски суд, задајући ударац државама чланицама које се ослањају на опште прикупљање података у циљу борбе против криминала и заштите националне безбедности. Закон се може применити само у околностима када постоји озбиљна претња по националну безбедност дефинисана под веома строгим условима, саопштио је Суд правде Европске уније.

ПРИКУПЉАЊЕ ПОДАТАКА - НЕЛЕГАЛНО: Пресуда суда ЕУ противи се праксама многих влада Уније

Илустрација / Фото Shutterstock

Пресуда је донета после великих напада исламистичких милитаната у Француској, Белгији и Британији последњих година. Владе тврде да приступ подацима, посебно оним које прикупљају телеком оператери, може помоћи у спречавању таквих инцидената, док се оператери и активисти за грађанска права противе таквом приступу.

Најновији случај покренут је, како подсећа агенција Ројтерс, пошто су јединица Дојче Телекома, Телеком Дојчланд и провајдер интернет услуга Спејснет АГ оспорили немачки закон о задржавању података тврдећи да крши правила ЕУ. Немачки суд је потом затражио савет Суда ЕУ који је рекао да се такво задржавање података може дозволити само под веома строгим условима.

"Суд правде потврђује да право ЕУ онемогућава опште и неселективно задржавање података о саобраћају и локацији, осим у случају озбиљне претње националној безбедности", рекле су судије. "Међутим, у циљу борбе против озбиљног криминала, државе чланице могу, уз стриктно поштовање принципа пропорционалности, да предвиде, између осталог, циљано или убрзано задржавање таквих података и опште и неселективно задржавање ИП адреса".

У другом случају, суд је рекао да регулатори финансијског тржишта не могу користити законе ЕУ против инсајдерског пословања и тржишне манипулације како би приморали телеком провајдере да предају личне податке трговаца осумњичених за ова кршења. Случај су покренуле две особе које су оспориле француску Управу за финансијска тржишта пошто је она затражила од телеком оператера да проследе личне податке из телефонских позива њих двојице на основу француских закона.

"Опште и неселективно задржавање података о саобраћају од стране оператера који пружају електронске комуникационе услуге годину дана од датума њиховог евидентирања није дозвољено, као превентивна мера, у циљу сузбијања кривичних дела злоупотребе тржишта укључујући и инсајдерско пословање", навео је суд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“