БАЈДЕН У УН: Једино је Русија желела рат

Танјуг

21. 09. 2022. у 17:45 >> 18:02

АМЕРИЧКИ председник Џозеф Бајден данас је изјавио да је Русија бестидно прекршила суштинске принципе повеље Светске организације "бруталним и непотребним ратом" у Украјини.

БАЈДЕН У УН: Једино је Русија желела рат

Фото Танјуг/АП

У обраћању на Генералној скупштини УН он је додао да нико није претио Русији, као и да је једино она желела рат, као и да је у питању рат једног човека, пренео је Ројтерс.

Бајден је истакао и да је циљ рата да потпуно угуши право Украјине да постоји као држава и као народ.

Амерички председник Џо Бајден рекао је са говорнице Генералне скупштине УН да ниједна друга држава није претила Руској Федерацији, оптужио Москву да не поштује Повељу УН и ствара нуклеарну претњу супротно обавезама о неширењу.
Русија је бесрамно прекршила основне принципе повеље Уједињених нација <...> Нико није претио Русији, сама Русија је желела сукоб“, рекао је Бајден.
Амерички председник је рекао да изјава руског лидера „са нуклеарним претњама Европи” представља непоштовање обавеза о неширењу.

Бајден је истако и да САД остају привржене политици "једне Кине" на Тајвану, противе се промени статуса кво.

ИРАН

Говорећи о иранском нуклеарном програму председник САД је рекао:

 - Никада нећемо дозвоити ирану нуклерно оружје, верујте да је дипломатија најбољи начин да се оствари овај циљ.

САД се слаже да се нуклеарни рат не може добити и никад не треба да се догоди казао је Бајден.

НУКЛЕАРНИ АРСЕНАЛ

САД су спремне да спроведу мере контроле нуклеарног наоружања, без обзира на догађаје у свету, поручио је амерички председник Џо Бајден са говорнице Генералне скупштине УН.

-Без обзира на то шта се дешава у свету, Сједињене Државе су спремне да спроведу критичне мере контроле наоружања. Нуклеарни рат се не може добити и стога га не треба водити, рекао је он.

Председник је оптужио Русију да одступи од „идеала неширења“ и „неодговорних нуклеарних претњи“. Кина, према Бајдену, тежи „нагомилавању нуклеарног оружја без преседана“ без икакве транспарентности.

Он је додао и да САД не траже сукоба са Кином, нови хладни рат, и да Америка не тера државе да бирају савезнике.

УКРАЈИНА

Говорећи о Украјини председник САД позива све државе да не ометају снабдевање храном, да не прегледају бродове са житарицама. Бајден је са трибине ГС УН упутио позив да продужи договор о извозу украјинског жита.

Сједињене Државе издвајају 2,9 милијарди долара за одржавање светске прехрамбене безбедности, рекао је амерички председник Џо Бајден, говорећи на Генералној скупштини УН у Њујорку.
-Данас најављујем још 2,9 милијарди долара за хуманитарну и прехрамбену безбедност ове године, рекао је Бајден.
Он је напоменуо да данас око 193 милиона људи у свету има озбиљне проблеме са приступом храни и да „рат погоршава ситуацију“. Само Русија ово може да заврши, сигуран је председник САД.

ПОВЕЋАЊЕ БРОЈА СТАЛНИХ ЧЛАНИЦА СБ

САД се залажу за проширење броја и сталних и несталних чланица Савета безбедности УН, изјавио је у среду председник САД Џо Бајден, говорећи са говорнице Генералне скупштине Светске организације.

-Верујем да је дошло време да УН постану инклузивнија организација која ће ефикасније одговорити на потребе савременог света... Сједињене Државе подржавају проширење чланства у Савету безбедности УН, укључујући сталне чланице, рекао је шеф Беле куће.
У овом тренутку сталне чланице Савета безбедности УН су Кина, Русија, Велика Британија, САД и Француска.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Потврђена идиоткиња! Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: Фашистички олош, издала бираче

"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"

ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.

22. 04. 2026. у 08:44

Коментари (11)

Највеће појачање на свету! Цела планета прича о фудбалеру из Србије (ВИДЕО)