КАД СУ ЈЕ ДОВЕЛИ, ВЕЋ ЈЕ БИЛА МРТВА: Иран гори због смрти девојке коју је полиција претукла насмрт због хиџаба, сад су убили и другу (ФОТО)
МАХСУ Амини, Иранку коју је привела полиција за морал јер је носила превише опуштен хиџаб, полицајци су мучили пре него што је умрла у њиховом притвору, тврди њена породица.

Фото: AP Photo/Твитер/@LeahRemini
Рођак убијене девојке Ерфан Мортезаеи је рекао за Скај њуз да је Махса била у куповини у Техерану са рођацима када их је пресрела полиција која је "одлучила да њен хиџаб није исправан“.
"У борби, полицајци су попрскали њеног брата у лице и натерали Махсу да уђе у комби и одвезли је у полицијску станицу", рекао је Мортезаи.
Према његовим речима, особа која је била у комбију са Махсом рекла је њеној породици да су је "мучили и вређали" и да се после тога онесвестила у полицијској станици.
Рекао је и да је радницима хитне помоћи требало 30 минута да дођу до ње и сат и по пре него што је стигла у болницу.
"Постоји извештај из болнице Касра у Техерану, који наводи да је у тренутку када је стигла у болницу већ била мртва са медицинске тачке гледишта“, рекао је Мортезаи за Скај њуз. "Добила је потрес мозга од ударца у главу".
Мортезаи је нагласио да Махса Амини није била политички ангажована, али је њена смрт изазвала огромне протесте широм Ирана и Курдистана (одакле је), али и у свету.
Снимци Махсе Амини са завијеном главом и крвавим ушима постали су вирални.
У протестима у Лондону, стотине демонстраната сукобило се са полицијом. Најмање пет полицајаца је повређено, а 12 особа ухапшено због протеста.
Простести солидарности организовани су и у Сирији и Канади.
Изрешетана и Хадис Хаџафи
У Ирану, хиљаде демонстраната данима протестује због смрти девојке. Током викенда, отпор строгим правилима и режиму добио је нови симбол - Хадис Наџафи, 20-годишњу девојку коју је полиција изрешетала на протестима.
"Махса је тренутно глас беса иранског народа", рекао је њен рођак и у име породице позвао међународну заједницу да се побрине да се режим сматра одговорним за смрт његове рођаке.
Демонстранти који су носили плакате са фотографијом Махсе Амини окупили су се испред зграде Уједињених нација узвикујући "Смрт диктатору" - што се односи на иранског врховног вођу ајатолаха Алија Хамнеија.
Смрт Махсе Амини поново је распламсала гнев јавности због ограничења личних слобода, строгих правила облачења за жене и економије која је погођена санкцијама.

ПУТИН О ИСПОРУЦИ "ТОМАХАВКА": Ако Украјина нападне оружјем дугог домета, одговор ће бити запањујући
АКО Украјина покрене нападе оружјем дугог домета на Русију, одговор ће бити запањујући, изјавио је данас руски председник Владимир Путин.
23. 10. 2025. у 17:59

СТИЖЕ ЗИМА КАКВА СЕ ВИЂА ЈЕДНОМ У СТО ГОДИНА? Метеоролози одговорили на спекулације о "зими века"
НЕМАЧКИ портали су преплављени информацијама о екстремној зими, улицама прекривеним снегом и екстремним временским условима који прете земљи.
23. 10. 2025. у 17:38

СПАВА ПОРЕД ВЦ ШОЉЕ БЕЗ ПОКЛОПЦА Хаос у затвору где је Саркози, вичу му: "Осветићемо Гадафија!" Посебан третман за бившег председника
"СВИ затвореници праве буку, вичу, лупају по зидовима..."
22. 10. 2025. у 15:32
Коментари (3)