КРАЈ РЕФЕРЕНДУМА: Већина становништва Кубе гласала за легализацију истополних бракова
РЕФОРМЕ породичног закона које је већина становника Кубе подржала подразумевају и право геј парова да усвоје деце и сурогат трудноћу.

Foto: Profimedia
Две трећине Кубанаца гласало је за легализацију истополних бракова на референдуму одржаном у недељу 25. септембра.
О документу од 100 страна претходно се расправљало више пута у јавности.
Кубанска влада је водила кампању широм земље, позивајући људе да гласају за промене.
Мигел Дијаз Канел, председник државе је после гласања поручио како се нада да ће већина становника подржати реформе јер нови закон, како каже, одражава разноликост људи, породица и веровања.
Прелиминарни резултати дан после гласања указују да је 66 одсто гласача подржало промене, рекла је Алина Балсеиро, председница изборног већа, а пренела је агенција Франс прес.
Да би се закон усвојио потребно је да за његове промене гласа више од половине бирача.
Реформе су епилог напора активиста за права хомосексуалаца на Куби.
Званични ставови о правима ЛГБТ људи у комунистичкој острвској држави су се променили у последњих неколико деценија.
Велики удео у томе има и Мариела, ћерка бившег кубанског лидера Раула Кастра.
После револуције 1959, током првих година власти комунистичког лидера Фидела Кастра хомосексуалци и лезбејке су се слали у радне логоре на "преваспитавање".
Међутим, реформама се и даље противе поједине групације, попут евангелистичке цркве и друге конзервативне организације.
Део опозиције водио је сопствену кампању против реформи, позивајући Кубанце да искористе јединствену прилику и поразе комунистичку владу на биралиштима.
Поједини невладини активисти сматрају да је референдум покушај владе да побољша слику о стању људских права.
Одржавање референдума поклапа се периодом озбиљне енергетске кризе услед које струја свакодневно нестаје што погађа милионе људе широм острва.
(ББЦ)
БОНУС ВИДЕО:
ПРИПРЕМЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМ: У ДНР и ЛНР све спремно за гласање о припајању Русији

БЕГУНАЦ ИЗ ЗАТВОРА УХВАЋЕН ПОСЛЕ 40 ГОДИНА: Одала га једна информација (ФОТО)
МУШКАРАЦ који је побегао из затвора у Порторику пре скоро 40 година ухапшен је у Флориди, саопштила је полиција округа Ли.
09. 03. 2025. у 16:04

ВУЧИЋ ОТКРИО ВЕЗЕ УСАИД-А И ЦРТЕ: Организација "Да смрадови оду" добијала 190.000 евра, биће још много изненађења наредних дана
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обишао је у Ковину завршне радове на градском купалишту ''Шљункара'' и том приликом открио да је организација УСАИД плаћала 190 хиљада евра преко ЦРТЕ организацији која се зове "Да смрадови оду".
09. 03. 2025. у 11:56 >> 13:15

УМРЛА ПЕВАЧИЦИНА МАЈКА: Ко је била Хафа Карић и откуд јој арапско име, ретко у Србији?
ЈАВНОСТ је изненадила вест да је преминула једна од омиљених дама породице Карић, Хафа Карић.
09. 03. 2025. у 17:51
Коментари (0)