КО ЋЕ ДОБИТИ НОБЕЛОВУ НАГРАДУ ЗА МИР? Сезона Нобела у сенци рата у Украјини
У Стокхолму данас почиње сезона Нобелових награда, саопштавањем добитника за медицину, али је додела награда које славе мир и доброчинство човенчанства ове године у сенци рата у Украјини, оценила је агенција Франс прес.
Никада од Другог светског рата сукоб држава није беснио тако близу Стокхолма и Осла, два мирна града у којима се већ више од 120 година додељују чувене филантропске награде у области медицине, физике, хемије, књижевности, мира и економије.
Стручњаци процењују да би награда за мир могла да буде додељена неким институцијама или сајтовима који прикупљају информације о ратним злочинима.
Норвешки Нобелов комитет који додељује Нобелову награду за мир добио је 343 предлога за награду до 31. јануара ове године, односно пре почетка руске специјалне војне операције у Украјини.
Чланови жирија имају могућност да после тог рока додају нека имена на првом састанку о том питању, ове године одржаном крајем фебруара.
Шведски стручњак за међународна питања Петер Валенстен изјавио је Франс пресу да неки сматрају да ове године не би требало да буде додељена Нобелова награда за мир и да би то била "најјача порука о стању у међународним односима".
Норвешки комитет може да никоме не додели ту награду, ако процени да је нико није заслужио. Ипак, међу кандидатима се помињу - организација за борбу против корупције Транспаренси интернешнел, шведска климатска активисткиња Грета Тунберг и друге еколошке личности.
Поједини стручњаци сматрају да би Норвешки комитет могао да се окрене другим кризама, не само безбедносним, већ еколошким.
Као и сваке године, награде за мир и књижевност изазивају највећу пажњу.
По традицији данас ће бити саопштено име добитника Нобелове награде за медицину, у уторак за физику, у среду за хемију, у четвртак за књижевност и у петак за мир. Наредног понедељка биће саопштено име добитника Нобелове награде за економију.
Нобелове награде постоје захваљујући шведском научнику и индустријалцу Алфреду Нобелу, проналазачу динамита, који је желео да се из његовог фонда сваке године издваја новац за допринос човечанству.
Нобел је у Паризу 1895, годину дана пред смрт, у свој тестамент унео жељу да буде основан Нобелов фонд из којег би се додељивале награде најзаслужнијима.
Нобел (1833-1896) је одредио институције које ће додељивати награде сваке године, међу којима су Шведска академија за књижевност, Институт Каролинска за медицину, Шведска краљевска академија за физику и хемију, као и Одбор за мир који специјално бира норвешки парламент.
Поводом 300. годишњице, Централна банка Шведске 1969. године установила је и Нобелову награду за економију.
Нобелова награда се састоји од златне медаље, дипломе и чека на девет милиона круна (око милион евра), а новчани износ награде се дели ако има више лауреата у једној дисциплини.
Церемонија уручења награда традиционално је 10. децембра, на дан смрти Алфреда Нобела.
ВОНУС ВИДЕО: СЕЋАЊЕ: Павле Вујисић није завршио глуму, али многима је могао да буде професор
Препоручујемо
ПОЧИЊЕ НОБЕЛОВА СЕЗОНА: Сутра креће саопштавање добитника најпрестижније награде
02. 10. 2022. у 11:03
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (2)