ПОДЕЛЕ ОКО НОШЕЊА ХИЏАБА: Да ли ће се протести из Ирана пренети у Индију?

Новости Онлајн

13. 10. 2022. у 09:03

ИНДИЈСКИ Врховни суд није изрекао пресуду о томе да ли муслимански ученици могу да носе хиџаб у школама и на факултетима, а двоје судија је изразило супротне ставове.

ПОДЕЛЕ ОКО НОШЕЊА ХИЏАБА: Да ли ће се протести из Ирана пренети у Индију?

Фото: АП

Један судија је потврдио налог високог суда Карнатаке из марта који каже да хиџаб није „суштински” за ислам.

Други је рекао да је налог високог суда погрешан и да је ношење хиџаба ствар избора.

Очекује се да ће пресуда окончати 10-месечну поларизујућу дебату у Индији.

Али развој догађаја у четвртак значи да ће дебата о хиџабу наставити да заокупља индијску јавност и правосуђе - пошто се судије нису могле сложити око одлуке, сада су затражиле од врховног судије Индије да га препоручи већој клупи.

Одлука судије Хеманта Гупте - који је био на челу већа од двоје судија - да потврди налог високог суда била је широко очекивана. Током саслушања, неки од његових коментара доспели су на насловне стране – рекао је адвокату који се залагао за право на ношење хиџаба да „не можете да га доведете до нелогичних крајева” и упитао га да ли ће „право на облачење укључивати право на скидање такође?"

Али судија Судхансху Дхулиа, други судија, рекао је у свом налогу да је виши суд кренуо погрешним путем фокусирајући се на то да ли је хиџаб суштинска верска пракса и да је ношење „на крају ствар избора – ништа више и ништа мање“ .

Свађа је почела почетком године у јужној држави Карнатака када је државни колеџ у округу Удупи забранио шест муслиманских девојчица да носе хиџаб на часовима.

Колеџ је рекао да је само тражио од студената да уклоне хиџаб у учионици - и даље су могли да га носе по кампусу. Али девојке које су носиле колеџ униформу - широку тунику са панталонама и шал - рекле су да им такође треба дозволити да покрију косу у учионици јер имају "неколико наставника".

Фото: АП

 

Након што су студенти тинејџери протестовали против забране, хинду студенти су почели да се појављују на факултетима носећи шалове од шафрана - боје која се повезује са хиндуизмом - а десничарске групе са обе стране давале су провокативне изјаве. Протести хиндуистичких студената обучених у шафран одржани су и у другим државама. У страху од насиља, влада Карнатаке је на неколико дана затворила средње школе и факултете.

Муслиманке су потом оспориле забрану на суду, рекавши да је дискриминаторна и да је против њиховог права на слободу изражавања и вероисповести. Рекли су да им индијски устав даје право да се облаче како желе и да њихова вера захтева да покривају главу.

Влада је тврдила да држава има право да прописује школске и факултетске униформе и такође је довела у питање њихову тврдњу да је хиџаб неопходан за њихову религију.

Првостепени суд се сложио да влада има право да прописује униформе за ученике и да девојкама обученим у хиџаб забрани улазак у учионице.

Високи суд у Карнатаки - који је потврдио наредбу у жалбеном поступку - цитирао је Кур'ан и друге исламске верске текстове како би рекао да ношење хиџаба није суштинска верска пракса и да неношење никога не чини "грешним".

Наредба је навела неколико муслиманки да прескачу часове, па чак и испите. Сукоб је такође поларизовао мишљења - Карнатаком влада хиндуистичка националистичка партија Бхаратииа Јаната (БЈП), а критичари су то назвали још једним покушајем маргинализације муслимана откако је БЈП, на челу са премијером Нарендром Модијем, дошао на власт у Индији 2014.

Добитница Нобелове награде Малала Јусафзаи, која је имала 15 година када је преживела напад талибана у Пакистану јер је заговарала право девојчица да се образују, такође је учествовала у дебати, позивајући индијске лидере да учине нешто како би „зауставили маргинализацију муслиманки“.

Судски поступак у Индији се са пажњом посматра широм света јер долази у време када протести због хиџаба такође захватају Иран - иако се жене тамо боре за своје право да не носе мараме.

Протести против клерикалног естаблишмента почели су након што је прошлог месеца умрла Махса Амини, Курдкиња из западног града Сакеза, која је пала у кому након што ју је притворила морална полиција у Техерану због наводног кршења строгог закона о хиџабу.

Од тада, Иранке су спаљивале своје хиџабе на ломачама, а жене, укључујући познате личности, из целог света, објавиле су видео-снимке на којима се шишају у знак солидарности са демонстрантима.

Немири се сада сматрају најозбиљнијим изазовом Исламској Републици од њеног настанка 1979. Активисти за људска права кажу да су владине снаге до сада убиле најмање 154 особе.

(ББЦ)

БОНУС ВИДЕО:

ПОЧИЊЕ ДА КУЉА ЛАВА: Снимци из ваздуха ерупције вулкана Стромболи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији