ПРВИ СНИМЦИ ОШТЕЋЕЊА "СЕВЕРНОГ ТОКА": Моћне експлозије нанеле значајну штету гасоводима

Novosti online

18. 10. 2022. у 10:25

ПОЛИЦИЈСКЕ службе Данске и Норвешке дошле су до прелиминарног закључка да су гасоводи „Северни ток 1“ и Северни ток 2“ оштећени услед „јаких експлозија“, саопштила је данска полиција.

ПРВИ СНИМЦИ ОШТЕЋЕЊА СЕВЕРНОГ ТОКА: Моћне експлозије нанеле значајну штету гасоводима

Фото: Експресен

- Истрага је потврдила да је гасоводима „Северни ток 1“ и „Северни ток 2“ у ексклузивној економској зони Данске нанета значајна штета која је изазвана снажним експлозијама - наводи се у саопштењу.

На основу прелиминарних закључака, норвешка и данска полиција формирале су заједничку групу која ће се позабавити даљом истрагом инцидената.

Шведски лист „Експресен“ објавио је прве снимке оштећења на гасоводу „Северни ток 1“, за шта је добио ексклузивну дозволу власти.

На видеу, који је снимио подводни дрон, видљива су значајна оштећења гасовода.
Према наводима листа, размере штете говоре о јачини експлозије која је уништила гасовод.

- Да би се оштетио метал те дебљине, потребан је велики напор - рекао је оператор дрона Тронд Ларсен.

Медији: Истрага у Немачкој показала да је узрок експлозија на „северним токовима“ диверзија

Немачки истражитељи су утврдили да је узрок експлозија које су се догодиле на гасоводима „Северни ток 1“ и „Северни ток 2“ највероватније диверзија, пише амерички лист „Вол стрит џурнал“, позивајући се на званичнике који су упознати са истрагом.

Према наводима листа, немачки стручњаци нису успели да повежу верзију о диверзији са акцијама неке конкретне стране. Међутим, поједини немачки званичници полазе од претпоставке да иза експлозија, наводно, „стоји Русија“.

Како је прецизирано, постоји мала вероватноћа да је диверзија изведена с војне подморнице.

„Једна од теорија је да су експлозивне направе спуштене у воду с брода и да су активиране даљински“, саопштили су неименовани извори из Немачке за „Вол стрит џурнал“.
Раније су савезна полиција и Ратна морнарица Немачке покренуле извиђачку мисију како би утврдиле узроке експлозије на гасоводима „Северни ток“.

Инцидент на гасоводима

Компанија „Норд стрим 2 АГ“ је 26. септембра саопштила да се на једном од кракова „Северног тока 2“ (напуњеног техничким гасом након изградње) догодила ванредна ситуација у водама Данске у близини острва Борнхолм, праћена наглим падом притиска. Узроци нису познати, увиђај је у току, прецизирали су из компаније. Затим је оператор гасовода „Северни ток“, „Норд стрим АГ“, пријавио да је смањен притисак на оба крака (рад гасовода прекинут је крајем августа, али је он остао напуњен гасом). Узроци такође нису познати.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: Храбар потез Милутина због ког је добио награду "Вечерњих новости"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ СУ НАРЕДИЛИ ОБАРАЊЕ РАКЕТАМА: Нове шокантне тврдње о паду азербејџанског авиона

РУСИ СУ НАРЕДИЛИ ОБАРАЊЕ РАКЕТАМА: Нове шокантне тврдње о паду азербејџанског авиона

ЈЕДАН азербејџански медиј објавио је јуче доказе који сугеришу да је руска војска наредила ракетни напад 2024. године на лет 8243, што је изазвало пад у којем је погинуло 38 путника, а 29 их је повређено, пише „Еуроњуз“.

02. 07. 2025. у 08:16

МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.

01. 07. 2025. у 12:48

Коментари (15)

ХИТНА ЕВАКУАЦИЈА: Поплаве и клизишта, саобраћај заустављен (ВИДЕО)