СТАТУС КВО ВИШЕ НИЈЕ ПРИХВАТЉИВ ЗА КИНУ: Пекинг мења деценијама старо правило, огласио се Блинкен
КИНА је одлучила да статус-кво ситуације у Тајвану више није прихватљив и почела је да појачава притисак на ово независно острво, укључујући и могућност употребе силе, изјавио је данас амерички државни секретар Ентони Блинкен.

Foto: Shutterstock
Он је рекао да је Пекинг "променио деценијама старо правило које је имао са Вашингтоном", према којем ће своје разлике са Тајваном Кина решавати мирним путем, преноси Ројтерс.
- Оно што се променило је одлука владе у Пекингу да тај статус-кво више није прихватљив и да они желе да убрзају процес "уједињења" са Тајваном - рекао је Блинкен.
Како је додао, променило се и то што је Кина "одлучила да прибегне и сили како би остварила своје циљеве" у случају да њени притисци на Тајван не уроде плодом.
- То су те фундаменталне промене - нагласио је шеф америчке дипломатије.
Ројтерс напомиње да је администрација председника Џозефа Бајдена у више наврата оптуживала Кину да је у августу искористила посету председнице Представничког дома САД Ненси Пелоси Тајвану као изговор за интезивирање војних вежби око острва, за које Пекинг тврди да је кинеска територија.
Кинески лидер Си Ђинпинг рекао је овог месеца на петогодишњем конгресу кинеске владајуће Комунистичке партије да се Пекинг никада неће одрећи права на употребу силе над Тајваном, али да ће тежити мирном решењу.
БОНУС ВИДЕО: СУ-25 ПОНОВО У АКЦИЈИ - Погледајте дејство пара руских ловаца-бомбардера
Препоручујемо

ЖЕНА ПРЕМИЈЕРА, А НЕМА ДРЖАВЉАНСТВО БРИТАНИЈЕ: Животна прича богате супруге Ришија Сунака
26. 10. 2022. у 16:21 >> 16:29

РАТ У УКРАЈИНИ: Да ли Руси спремају нуклеарни напад - огласила се Бела кућа и открила своја сазнања (ФОТО/ВИДЕО)
26. 10. 2022. у 07:18 >> 00:32

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)