НЕМАЧКА СТРЕПИ: Пар хладних дана може брзо да исцрпи залихе гаса
НЕМАЧКА складишта гаса могу брзо да се испразне ако нагло захладни, упозорио је Клаус Милер, шеф немачке Федералне агенције за енергетску мрежу, у интервјуу за Шпигл.
Фото: Shutterstock/Илустрација
- Неколико ледено хладних дана је довољно за драматично повећање потрошње гаса. На основу историјских података знамо да када постане стварно ледено, скадишни резервоари се брзо испразне - рекао је Милер.
Он је додао да Немачка може да преброди зиму, али само ако се грађани и индустрија удруже и смање потрошњу гаса за најмање 20 посто, преноси Раша тудеј.
Индустријске компаније у Немачкој су прошлог месеца успеле да смање потрошњу за 27,4 одсто, а приватна домаћинства и привредна друштва још више, за 42 одсто, рекао је Милер, напомињући, међутим, да је то повезано с топлим временом и да би ситуација моигла да се промени у случају јаких хладноћа.
Немачка складишта гаса су закључно са 2. новембром била попуњена 99,3 одсто, што је, према Милеру, довољно да земља подмири енергетске потребе до десет недеља ослањајући се на гас као једини извор.
FOTO: EPA
Заједно с другим државама ЕУ, Немачка постепено смањује своје ослањање на руске испоруке енергената. Према речима министарке спољних послова Аналене Бербок, удео руског гаса у укупном увозу енергената земљеу недавно је пао на 6,0-8,0 посто, док је у 2021. години више од половине немачког увоза чинио гас из Русије.
Да би надокнадио губитак руског гаса, Берлин се фокусирао на изградњу терминала за течни природни гас (ТПГ). Земља ће имати до краја године два плутајућа постројења за регасификацију за пријем ТПГ-а морским путем, а још два до маја 2023. године, саопштиле су власти. Њихов укупан годишњи капацитет процењен је на 33 милијарде кубних метара природног гаса.
(Блиц)
Препоручујемо
ФРАНЦУСКА СПАСАВА НЕМАЧКУ: По први пут од почетка кризе Париз шаље гас у Берлин
14. 10. 2022. у 08:50
НЕМАЧКА ЧАСТИ ГРАЂАНЕ: У децембру могуће бесплатно грејање на рачун државе
10. 10. 2022. у 15:29
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.
01. 04. 2026. у 22:03
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (1)