ЛАВРОВ САОПШТИО ВАЖНЕ ВЕСТИ: Најмање 12 земаља заинтересовано за чланство у БРИКС-у

Novosti online

08. 11. 2022. у 19:13

ГЛОБАЛНА организација БРИКС ужива све већи ауторитет на светској сцени – најмање 12 земаља је заинтересовано за чланство, саопштио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

ЛАВРОВ САОПШТИО ВАЖНЕ ВЕСТИ: Најмање 12 земаља заинтересовано за чланство у БРИКС-у

Фото: ЕПА

По његовим речима, структура БРИКС, која обједињује Бразил, Индију, Кину и Јужну Африку, прилично је тражена.

- Интересовање за ову глобалну организацију је веома, веома високо и наставља да расте - рекао је Лавров на састанку са министром спољних послова Индије Субраманјамом Џајшанкаром. Како је истакао, за чланство у БРИКС-у нису заинтересовани само Алжир, Аргентина, Иран, већ „постоји више од десетак таквих земаља“.

Земље БРИКС-а, додаје Лавров, намеравају да ускоро договоре критеријуме и принципе за потенцијално ширење групе.

- Пре него што почнемо да говоримо о томе када и како ће почети ширење БРИКС-а, договорили смо се да као петорка усагласимо критеријуме и принципе за разматрање таквих захтева. Пошто пријаве већ стижу званично, очекујемо да договарање критеријума и принципа за ширење БРИКС-а неће дуго трајати - прецизирао је шеф руске дипломатије.

Такође је подсетио да је у јуну ове године након самита БРИКС-а, током кога су лидери „петорке“ разговарали о унутрашњим питањима организације и одредили планове за будућност, одржан самит у формату БРИКС+ у коме су учествовали лидери 13 земаља.

- Та листа је позната. На њој су земље које представљају све регионе света у развоју, без изузетка: Азију, Африку, Латинску Америку. Ми такво интересовање поздрављамо - поручио је Лавров.

Раније су медији пренели да је Алжир поднео званичан захтев за придруживање групи БРИКС.

Пре тога су захтеве поднели Иран и Аргентина, док су Каиро, Ријад и Анкара саопштили да намеравају да се придруже БРИКС-у.


БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)

БРОЈНИ житељи колумбијског града Санта Марте сведочили су недавно драматичним сценама након што је једна 19-годишња девојка пресрела аутомобил у којем се њен отац налазио у друштву љубавнице.

02. 07. 2025. у 20:26

Коментари (4)

АНЕКТИРАЈ ЗАПАДНУ ОБАЛУ  (ДА БЛИСКИ ИСТОК ДЕТОНИРА): Министри из странке Ликуд позвали премијера Нетанјахуа