ИЗБОРИ У СЈЕДИЊЕНИМ ДРЖАВАМА: Гласање под строгим надзором, али без већих проблема
КОНАЧНО гласање почело је без већих проблема у уторак на изборима на средини мандата под интензивним надзором након две године лажних тврдњи и теорија завере о томе како се гласачки листићи бацају и пребројавају .
С обзиром да су бирачка места отворена у већем делу земље, на почетку нису пријављени велики проблеми.
На пример, табулатори гласова су се покварили у округу у Њу Џерсију и једном у Аризони што би уместо тога захтевало ручно бројање. Нека места за гласање у Пенсилванији су била одложена за отварање јер су се радници појавили касно, а други су се трудили да допуне залихе папирних листића које су биле при крају.
- Ово су ствари које видимо у сваком изборном циклусу - рекла је Сузана Гудман, директорка изборне безбедности у Common Cause, групи која се залаже за приступ гласању. „Јутрос нема ничег значајног", навели су.
Од последњих националних избора 2020. године, бивши председник Доналд Трамп и његови савезници успели су да посеју широко неповерење у гласање промовишући лажне тврдње о великој превари. Напори су нарушили поверење јавности у изборе и демократију , довели до ограничења гласања путем поште и нових захтева за личну карту у неким државама предвођених ГОП-ом и довели до претњи смрћу изборним званичницима.
Изборни дан ове године обележава забринутост због даљег узнемиравања и потенцијалних поремећаја на бирачким местима и у бирачким канцеларијама где ће се пребројати гласачки листићи. Изборни званичници кажу да су спремни да се позабаве свим питањима која се појаве, позивајући бираче да их не одвраћају.
Проблеми са машинама за пребројавање гласова на 20 одсто бирачких места у округу Марикопа у Аризони изазвали су критике на друштвеним мрежама, али је портпарол државног изборног одељења рекао да је проблем мањи.
- Бирачи имају опције - рекла је портпаролка Меган Гилбертсон и додала да они могу да сачекају да ставе свој гласачки листић у радни табулатор као и да користе безбедну кутију за одлагање или могу да оду у други гласачки центар ако не желе да чекају.
У уторак је скоро 44,5 милиона људи широм земље већ гласало.
Већина гласача такође даје ручно обележене папирне листиће или користи машине које праве папирну евиденцију о њиховим гласовима. Они се користе након избора да би се проверило да ли машине које се користе за бројање гласачких листића раде исправно.
Уочи избора, републиканске и конзервативне групе су регрутовале људе да служе као посматрачи анкета и да се ангажују као локални анкетари. Подстакнути лажима о изборима 2020., неки људи су се чак стационирали у близини гласачких кутија у Аризони док су носили оружје, носили панцире и скривали лица маскама. Само прошле недеље, судија је наредио таквим групама да се држе најмање 250 стопа даље.
Званичници у округу Фултон у Џорџији су у уторак рекли да су уклонили двојицу анкетара – жену и њеног сина – са својих позиција пре отварања биралишта у уторак због нечега што је жена објавила на друштвеним мрежама. Шта је рекла није саопштено.
Изборни званичници обећали су да неће оклевати да контактирају органе за спровођење закона како би заштитили бираче. Коалиција група за права гласа има волонтере који су на располагању да помогну свим бирачима који наиђу на проблеме на дан избора.
Након затварања биралишта, резултати ће почети да се објављују. Различита правила и рокови за гласање ће значити да ће неке државе бити брже да се пријаве од других - пренео је АП.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ:
Препоручујемо
ЛАВРОВ САОПШТИО ВАЖНЕ ВЕСТИ: Најмање 12 земаља заинтересовано за чланство у БРИКС-у
08. 11. 2022. у 19:13
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)