ЗАВРШНО САОПШТЕЊЕ Г20: Нема заједничког става о Украјини
ВЕЋИНА земаља Г20 „оштро осуђује рат у Украјини“, али постоје и друга мишљења о тој ситуацији, наводи се у заједничком саопштењу, усвојеном након самита Г20 на Балију.

Фото Танјуг/АП
-Већина чланица Г20 оштро је осудила рат у Украјини, истичући да изазива огромну људску патњу и да погоршава постојеће проблеме у глобалној економији, ограничавајући њен напредак, повећавајући инфлацију, нарушавајући ланце снабдевања, повећавајући енергетску и прехрамбену нестабилност и повећавајући ризике за финансијску стабилност. Било је и других погледа на ситуацију, различитих процена - наводи се у документу.
Употреба нуклеарног оружја недопустива
Истиче се да је изузетно важно да се подржава међународно право и мултилатерални систем који осигурава мир и стабилност.
Мирно решавање сукоба, напори за решавање криза, као и дипломатија и дијалог су од кључног значаја, додаје се.
- Садашња епоха не треба да буде епоха рата - поручују чланице Г20.
Прехрамбени споразум
Земље Г20 констатују значај прехрамбеног споразума и залажу се за његово продужење.
- Поздрављамо потписивање два споразума, уз посредовање Турске и УН, о безбедном транспорту жита и хране из украјинских лука. Указујемо на значај њихове потпуне, благовремене и сталне имплементације и подржавамо позиве генералног секретара УН да учесници наставе са реализацијом тих напора - наводи се у документу.
Земље Г20 ће усвојити хитне мере за спречавање глади и успостављање ланаца снабдевања храном.
Цене енергената
Земље Г20 наводе да је неопходно да се ускладе цене енергената да би се задовољила глобална потражња.
- Указујемо на хитну потребу за брзом трансформацијом и диверсификацијом енергетских система, јачањем енергетске безбедности, одрживости и стабилности тржишта убрзавањем и осигуравањем преласка на чисту, одрживу, приступачну и инклузивну енергију и прилив одрживих инвестиција. Наглашавамо да је важно да се обезбеди да глобална потражња за енергентима одговара приступачним ценама испорука - истиче се у документу.
Самит Г20 почео је 14. новембра на острву Бали. Представници руководства земаља учесница разговараће о питањима повезаним са прехрамбеном и енергетском безбедношћу, процесом дигиталне трансформације и проблемима здравствене заштите.
Самит траје до данас.
(Спутњик)
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо

БРИСЕЛ НА ОПРЕЗУ: Реакције из НАТО-а и ЕУ на ракете које су пале у Пољској
16. 11. 2022. у 08:27

АЛИЈАНСА ЋЕ ДЕЛОВАТИ ОПРЕЗНО: Састанак амбасадора НАТО-а на захтев Пољске
16. 11. 2022. у 07:28

ЖЕНИО ЈЕ ДВА ПУТА Пиксијева жена: "Сви знају да је наш брак био турбулентан" (ФОТО)
15. 11. 2022. у 21:31

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"ЦИНИЧАН - У ПОЗИТИВНОМ СМИСЛУ": Москва о Трамповим покушајим да оконча ратове
ПРИСТУП америчког председника Доналда Трампа у вођењу дипломатије кроз склапање трговинских договора "прилично је циничан", али у позитивном смислу, изјавио је у петак представник Кремља Дмитриј Песков.
05. 09. 2025. у 19:51
Коментари (0)