СИ ЂИНПИНГ: Тајван црвена линија у односима Пекинга и Вашингтона

Танјуг

20. 11. 2022. у 09:59

КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг поручио је америчком колеги Џозефу Бајдену да је питање Тајвана црвена линија у односима Пекинга и Вашингтона.

СИ ЂИНПИНГ: Тајван црвена линија у односима Пекинга и Вашингтона

Фото: Танјуг/АП пхото

Си је то рекао Бајдену током недавног састанка на маргинама самита Г20 у Индонезији, објавио је сајт кинеског министарства спољних послова.

- Кинески лидер је јасно ставио до знања да је питање Тајвана кључни интерес Кине, политичка основа и главна црвена линија коју нико не може да пређе - наводи се у саопштењу.

Ситуација око Тајвана ескалирала је почетком августа, након што је острво посетила председавајућа Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси.

Кина је осудила посету, оцењујући је као подршку тајванском сепаратизму, и након посете одржала војне вежбе великих размера у Тајванском мореузу.

Пекинг не признаје суверенитет Тајвана, сматра га својом покрајином и инсистира да се "политика једне Кине" поштује у целом свету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Потврђена идиоткиња! Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: Фашистички олош, издала бираче

"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"

ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.

22. 04. 2026. у 08:44

Коментари (0)

Свет гледа и плаче: Ево шта су урадили фудбалери Ирана (ФОТО/ВИДЕО)