БУГАРИ ПРОТЕСТУЈУ ПРОТИВ ЕВРА: Већина становништва тражи референдум

Новости онлајн

09. 12. 2022. у 12:11

БУГАРСКА парламентарна странка „Препород“ организовала је протест против увођења евра. Посланици партије дошли су до зграде пословног центра у Софији, где се одржава конференција „Бугарска у еврозони“.

БУГАРИ ПРОТЕСТУЈУ ПРОТИВ ЕВРА: Већина становништва тражи референдум

Фото: АП

Телевизија „НОВА“ је објавила да, након што су обезбеђење пословног центра и запослени у Националној служби безбедности одбили да пропусте чланове партије, умало није дошло до сукоба.

Лидер „Препорода“ Костадин Костадинов изразио је огорчење што, према његовим речима, у зграду пуштају по принципу: „ти ми се свиђаш – ти ми се не свиђаш“.

Након свађе, посланике су ипак пропустили у салу где се одржава конференција. На њој учествује управа Бугарске народне банке, потпредседник Илијана Јотова, чланови Владе Бугарске, представник Међународног монетарног фонда и руководство неколико европских националних банака.

- Желимо да им кажемо да захтевамо референдум, јер огромна већина Бугара не жели уништавање лева. Ово је насилна акција зато што представља државни преврат и гура земљу у грађански рат - нагласио је Костадинов.

Он је поручио да нека ти људи не мисле да њихове акције неће изазвати напетост у држави.

Фото: Пиксабеј

Према његовим речима, они ће довести земљу на ивицу грађанског рата и изазивају радње које су антиуставне.

- Нико нема права да одлучује у име бугарског народа кад је у питању уништавање његове валуте. То је апсолутно незаконито. Апсолутно! Кажу нам да немамо право на избор. А ако немаш право на избор, онда си роб, разумете? - поручио је Костадинов.

Према речима Костадинова, људи који седе у тој сали „представљају претњу по националну безбедност Бугарске“.

Прошле недеље, странка је већ одржала масован протест поред зграде парламента, а протести су одржани у још неколико градова.

Подсетимо, очекује се да ће Бугарска прећи на евро од 2024. године.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.

27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.

25. 08. 2025. у 13:15

Коментари (0)

ЕУРОБАСКЕТ 2025 ДОБИЈА НОВУ ДИМЕНЗИЈУ УЗ ОВУ ПОНУДУ