ТРАЖЕ ВЕЋЕ ПЛАТЕ: Британију очекује један од највећих штрајкова у историји

Дејана Калинић
Дејана Калинић

05. 02. 2023. у 18:01

БРИТАНИЈУ у понедељак чека највећи штрајк здравствених радника у историји, а десетине хиљада медицинских сестара и радника Хитне помоћи напустиће радна места због спора о платама са владом, преноси Ројтерс.

ТРАЖЕ ВЕЋЕ ПЛАТЕ: Британију очекује један од највећих штрајкова у историји

FOTO: Tanjug/AP

Медицинске сестре и радници Хитне помоћи протестују одвојено од краја прошле године, али заједнички излазак на улице у понедељак, углавном у Енглеској, представљаће највећи штрајк у 75-годишњој историји Националне здравствене службе (НХС), наводи британска агенција.

Здравствени радници захтевају повећање плата које треба да прати инфлацију у Британији, а британска влада тврди да би повећање плата у двоцифреном проценту у јавном сектору довело до још веће инфлације.

Синдикат медицинских сестара тражио је повећање плата од пет одсто изнад инфлације, иако је саопштено да би прихватили и нижу понуду, али две стране нису успеле да постигну договор упркос недељама преговора. Истовремено хиљаде радника хитне помоћи најавило је штрајк у целој земљи 10. фебруара због малих плата и недостатка особлја, саопштили су синдикати ГМБ и Јунисон.

Прецизирано је да неће сви радници Хитне помоћи штрајковати одједном и да ће на хитне позиве бити одговорено.

Око 500.000 радника, много њих из јавног сектора, штрајкује од прошлог лета, што је додатни притисак на премијера Ришија Сунака и владу која треба да реши спорове и ограничи прекиде рада јавних служби као што су железница и школе.

Сунак је прошле недеље рекао да би „волео да медицинским сестрама повећа плате“, али је навео да се влада суочава са тешким изборима и да мора да финансира НХС у другим области као што су обезбеђивање медицинске опреме и амбулантних возила, наводи Ројтерс.

БОНУС ВИДЕО: ПУЦЊИ У АМБАСАДИ: Снимак напада на службенике амбасаде Азербејџана у Техерану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.

14. 03. 2026. у 11:54

Коментари (0)

ЖИВЕ У ПРОШЛОСТИ: Ова ТРИ хороскопска знака не могу без бивших