У КОМ ПРАВЦУ ИДЕ ОДНОС АМЕРИКЕ И КИНЕ? Блинкен - Усмерени смо на одговоран приступ, од Пекинга очекујемо исто

Дејана Калинић
Дејана Калинић

08. 02. 2023. у 21:23

АМЕРИКА је усмерена на то да одговорно приступа односима са Кином и очекује да ће се и Пекинг придржавати истог приступа, изјавио је амерички државни секретар Ентони Блинкен.

У КОМ ПРАВЦУ ИДЕ ОДНОС АМЕРИКЕ И КИНЕ? Блинкен - Усмерени смо на одговоран приступ, од Пекинга очекујемо исто

FOTO: AP/Tanjug

- Свет очекује да САД и Кина одговорно приступају билатералним односима. То је управо оно што ми намеравамо да радимо и позивамо Кину на исти приступ - рекао је Блинкен на заједничкој конференцији за новинаре са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом.

Подсетимо, до нове напетости у односима две земље дошло је због ситуације са кинеским аеростатом који је откривен изнад САД а потом и оборен.

Раније данас координатор стратешких комуникација у Савету за националну безбедност при Белој кући Џон Кирби изјавио је да су Сједињене Државе заинтересоване за обнављање канала комуникације са Кином, посебно међу војскама, али да су свесне да тренутак није одговарајући.

Кирби је додао да је питање отопљавања односа поремећених након прошлогодишње посете бивше председнице Конгреса Тајвану, требало да буде на дневном реду посете Блинкена Пекингу.

До посете, међутим, није дошло због аеростата.

- Веома је важно да ти канали поново почну да функционишу , али очигледно је да сада није најбоље време за разговоре, није одговарајуће време за Блинкена да иде у Пекинг, како је сам рекао - навео је Кирби.

Раније данас Пентагон је саопштио да је оборени кинески аеростат други кинески ваздушни апарат уочен на небу изнад Америке од почетка рада администрације Џозефа Бајдена.

Према речима портпарола Патрика Рајдера три слична апарата уочена су у време председника Доналда Трампа.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: ПАКЛЕНО НА КОПАКАБАНИ: Погледајте како се житељи Рија боре против рекордно високих температура

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора

Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.

23. 04. 2026. у 14:21

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Милановић изненадио све: Хрватска нема непријатеља - осим Србије! ЕУ се претвара у ратни пројекат

Милановић изненадио све: "Хрватска нема непријатеља - осим Србије! ЕУ се претвара у ратни пројекат"

ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић поручио је да његова земља нема непријатеља осим Србије, и упозорио да се Европска унија све више удаљава од мировног пројекта и јача процесе наоружавања, уз ограничен утицај мањих држава.

24. 04. 2026. у 11:29

Коментари (0)

Петер Сијарто тешко болестан, имао три операције: За то нико не би желео да чује