Ф-35 ПРОТИВ СУ-57: Амерички и руски “стелт” авиони летеће на истом небу
АЕРО Индија 2023, који ће се одржати у Бенгалуруу од 13. до 17. фебруара, представљаће неке од најнапреднијих борбених авиона на свету, укључујући америчке Ф-35 и руске стелт авионе Су-57.
Ф-35 Лајтинг 2 (F-35 JSF Lightning 2) је најтраженији вишенаменски, стелт, суперсонични ловац направљен да одговори за потребе Сједињених Држава и савезничких одбрамбених снага за приступачним ловцем следеће генерације.
Борбени авион ће несумњиво заузети централно место на сајму Аеро Индија 2023. Произвођач Ф-35, амерички одбрамбени гигант Локид Мартин, покушава да придобије индијско ваздухопловство и промовише свој авион Ф-21 као најбољи избор за потребе Индије за набавку 114 најмодернијих борбених ловаца.
Борбена флота четврте по величини ваздухопловне снаге на свету, за коју је званично дозвољено да има 42 ескадриле, али сада има само 31, брзо се смањује.
Њу Делхи још није добио понуду стелт авиона од америчке администрације. Ф-22 Раптор и Ф-35 стелт ловци, оба произведена у компанији Локид Мартин, су под контролом америчке војске.
Варун Вијаи Синг, стручњак за ваздухопловство и одбрану, рекао је за EurAsian Times да САД шаљу поруку Њу Делхију излагањем Ф-35 на Аеро Индија да нуди низ опреме, укључујући Ф-21, и да ако Индија одлучи да купи борбени авион америчке производње за индијско ваздухопловство, овај [Ф-35] би могао бити авион који би Индија могла добити у будућности.
Према Сингу, САД би можда намамиле Индију да одабере Ф-21 за своје ваздухопловство и Ф/А-18 за своју морнарицу пре него што би нешто попут Ф-35 могло да се појави на хоризонту.
Присуство стелт авиона Ф-35 могло би такође да пошаље снажан сигнал блиским суседима, посебно Кини, рекао је Синг, који је раније имао улогу директора маркетинга у Сааб Индији.
Бивши старији експериментални пилот Ф-35 Лајтинг 2 и пензионисани командант РЦАФ ескадриле Били Флин описао је учешће Ф-35 на Аеро Индија 2023 као „показивање силе“.
Флин је за EurAsian Times рекао да је то „сјајна прилика за Оружане снаге САД да покажу своју моћ пред том публиком“.
Он је објаснио: „Конфигурација Блок 70 Ф-16 је одлетела свој први лет. Ф-21, индијска ознака, није наслијеђе Ф-16 попут оних на којима су летели Пакистан или друге стране нације. То је најспособнији и најсмртоноснији ловац 4. генерације који се производи. Ф-21 би био одржива опција за индијско ваздухопловство.
Бивши пробни пилот Ф-35 је приметио: „Индија никада није решила такмичење за МРЦА, који сам подржао у Аеро Индиа пре више од 14 година. Док се не донесе одлука о ловцима и док се многи застарели ловци у служби не замене, не може бити разговора о (набавци) ловцима 5. генерације.
ИНДИЈСКИ АМЦА ПРОГРАМ
У међувремену, Индија такође ради на свом пројекту борбеног авиона пете генерације под називом АМЦА. Верује се да се пројекат ближи крају процеса одобравања пре него што се пређе у фазу производње.
Са програмом АМЦА, Индија тежи да се придружи елитној групи нација које поседују стелт авионе пете генерације. Једини оперативни борбени авиони пете генерације на свету су кинески Ј-20, амерички Ф-35 Лајтинг 2, Ф-22 Рептор и руски Су-57 Фелон.
Директор АМЦА пројекта, АК Гош, раније је изјавио да ће први прототип индијског футуристичког ловца бити представљен до краја 2025. Очекивани временски оквир за први лет је 2026–2027.
Шеф индијског ратног ваздухопловства (ИАФ) главни маршал ваздухопловства Вивек Рам Чаудхари је, међутим, раније изразио озбиљну забринутост и скептицизам у погледу способности Агенције за ваздухопловни развој (АДА) Организације за истраживање и развој одбране (ДРДО) и јавног сектора Хиндустан Аеронаутикс Лимитед ће завршити кључне програме домаћих борбених авиона према распореду.
Шеф ИАФ-а је већ тражио међународна партнерства за развој посебне технологије за домаћи АМЦА програм борбених авиона пете генерације како би се заштитио од кашњења у распореду.
На сличан начин, Синг је истакао да би присуство Ф-35 у Индији такође могло бити порука из САД да има технологије које могу помоћи Индији у унапређењу АМЦА програма док истовремено смањује ослањање Њу Делхија на Русију.
У међувремену, француски Рафале-М и амерички Ф/А-18 Супер Хорнет тренутно учествују у жестоком такмичењу за наоружавање индијске морнарице новим палубним ловцима за први домаћи носач авиона ИНС Викрант.
Флин је рекао да би „очекивао да и Боинг и Дасо (Boeing и Dassault) имају снажно присуство у Аеро Индиа. Обојица су одлични поморски ловци и били би критични за индијску морнарицу.
Ипак, он тврди да, „не постоји тржиште за Ф-35 у Индији. Као што је поменуто, дуго одлагање замене флоте ловаца 4. генерације је приоритет. Не постоји доктрина која захтева Ф-35 пете генерације у Индији.
-Поред тога, постоји превише безбедносних и сајбер проблема ако је Ф-35 продат Индији, а то се не може решити дуги низ година. Ф-35 није способност коју су те индијске ваздухопловне снаге спремне да апсорбују, додао је он.
-ИАФ у овом тренутку није спреман да се бори са правим ловцем пете генерације, рекао је Флин.
Све у свему, бивши пробни пилот Ф-35 закључио је да иако ће Локид Мартин излагати борбени авион на Аеро Индиа 2023, авион неће бити тамо за продају и маркетинг.
Препоручујемо
АМЕРИЧКЕ ТАЈНЕ ОПЕРАЦИЈЕ: "Добри момци" из Вашингтона изводили су акције широм света
11. 02. 2023. у 21:49
НУКЛЕАРНИ „ШТИТ И МАЧ“: Ово су главни геополитички аргументи Русије – али не и једини
11. 02. 2023. у 16:49
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)