СТОЛТЕНБЕРГ ОТКРИО ШТА СУ ДОГОВОРИЛИ НАТО МИНИСТРИ: САД, Француска, Немачка и Норвешка већ донеле одлуке о важном питању за Алијансу

Novosti online

15. 02. 2023. у 14:19

МИНИСТРИ одбране НАТО-а договорили су се да повећају производњу наоружања и да за то сарађују са компанијама војне индустрије, изјавио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг на конференцији за новинаре након састанка министара одбране НАТО-а.

СТОЛТЕНБЕРГ ОТКРИО ШТА СУ ДОГОВОРИЛИ НАТО МИНИСТРИ: САД, Француска, Немачка и Норвешка већ донеле одлуке о важном питању за Алијансу

фото: Танјуг/AP Photo/Bernat Armangue

Истовремено, он је подсетио да је исцрпљивање залиха наоружања Алијансе изазвала ситуација у Украјини.

Према Столтенберговим речима, земље попут САД, Француске, Немачке и Норвешке већ су донеле одлуке које ће повећати производњу муниције.

- Ситуација се развија у добром правцу - рекао је он.

Генерални секретар Алијансе је додао да су се савезници у НАТО-у договорили о пројекту претходног складиштења и акумулације муниције и размештања копнених ПВО система.

- Савезници су одобрили нове смернице за војно планирање. Ово одражава реалност да живимо у опаснијем свету: агресивно понашање Русије, претња тероризмом и изазови Кине - оценио је Столтенберг.

Столтенберг је додао да ће одлука о новом обавезном повећању војних расхода НАТО-а бити донета у јулу на самиту Алијансе у Виљнусу.

- Земље НАТО-а треба да разматрају показатељ од 2 одсто БДП-а као минимални ниво својих војних расхода, а не њихову горњу границу као што је до сада био случај - рекао је генерални секретар Алијансе.

Подршка БиХ, Грузији и Молдавији

Столтенберг је саопштио и да су се министри одбране НАТО-а сложили да повећају подршку Босни и Херцеговини, Грузији и Молдавији како би оне побољшале своје одбрамбене способности.

- Министри су разговарали о посвећености наших партнера као што су Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија. Договорили смо се да појачамо индивидуалну подршку како бисмо повећали њихову одбрамбену способност - рекао је Столтенберг.

Заштита подводне инфраструктуре

Према речима Столтенберга, у седишту НАТО ће бити формирана координациона група за заштиту кључне подводне инфраструктуре.

- Диверзије на гасоводима ‘Северни ток’ скренуле су нам пажњу на проблем рањивости. Министри су се договорили да се представницима војски наложи да размотре варијанте заштите - рекао је шеф НАТО.

О чланству Украјине у НАТО-у

Столтенберг је додао и да се став о чланству Украјине у НАТО-у није променио.

- Украјини став НАТО-а остао је непромењен. Више пута смо говорили да ће Украјина постати чланица Алијансе, али сада смо фокусирани на то да Украјина победи у рату. Једини начин да интегришемо Украјину, да обезбедимо њено кретање ка евроатлантској сарадњи је да Украјина настави да постоји као суверена и независна нација - истакао је Столтенберг.

Према његовим речима, Алијанса и даље „ради на дугорочној основи, помажући Украјини да пређе са наоружања, доктрина и стандарда совјетске ере на стандарде НАТО-а и побољша компатибилност у питањима одбране и безбедности“.

Састанак министара одбране земаља Северноатлантске алијансе одржан је 14-15. фебруара у Бриселу.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УКРАЈИНА БЕСНИ: Санкције Русији се укидају великом брзином, ово су најновије које више нису на снази