МИСЛИМ ДА НЕМА ВИШЕ ЉУДИ КОЈЕ МОЖЕМО СПАСТИ Спасилачке екипе у Антакији посустају: "Прошле су две недеље, све је мање наде..."
ПОСЛЕ пуне две недеље откад је Турску и Сирију погодио земљотрес незапамћене магнитуде, наду да ће пронаћи преживеле у рушевинама почели су да губе и спасиоци који су и даље на терену.
Тло упорно не престаје да подрхтава, па је у ноћи између суботе и недеље Европски медитерански сеизмолошки центар забележио још два потреса у погођеним подручјима. Први је био јачине 4,2 степена по Рихтеровој скали, а други 3,7. Према последњим информацијама, у Турској и Сирији је до сада настрадало више од 46.000 људи.
- Мислим да више нема људи које можемо спасти - изјавио је један од чланова спасилачке екипе у Антакији у Турској.
Нада се полако гаси док спасиоци на терену рукама и ногама траже преживеле којих је све мање, а број жртава, нажалост, и даље се повећава. Акције спасавања на југу Турске су приведене крају, осим у Кахраманмарашу и Хатају, пренела је "Анадолија". Колика је размера катастрофе која је погодила обе земље показује податак да су и гробља постала пребукирана. У турском Пазарчику власти су фудбалски терен морале да претворе у вечно почивалиште за преминуле грађане. Ископано је скоро сто рака.
Турско министарство спољних послова објавило је јуче видео у ком се захваљује земљама које су у ову државу послале своје стручне тимове за спасавање људи из рушевина. Како је пренела турска државна телевизија, у акцијама је учествовало око 11.000 спасилаца из најмање 88 земаља.
А док број погинулих вртоглаво расте, и даље се не зна податак колико се грађана води као нестало. Само у Турској разорено је више од 345.000 станова. Турска државна авио-компанија саопштила је да је евакуисано 256.754 људи из Кахраманмараша.
У Сирији је далеко тежа ситуација. Власти на северозападу земље који контролише Дамаск не дозвољавају улазак у ту област, изјавио је директор Светског програма хране Дејвид Бисли. Он је навео да ова ситуација омета њихове операције и да тај проблем мора да буде решен што пре.
- Време истиче, а нама понестаје новца. Наша операција кошта око 50 милиона долара месечно и подразумева само одговор на земљотрес. Ако Европа не жели нови талас избеглица, треба да издвоји средства за помоћ - рекао је Бисли.
Поврх свега тога, рат у Сирији не посустаје. Израел је јуче испалио неколико ракета на Дамаск, а у нападу је према првим информацијама убијено пет цивила, а 15 је рањено.
АЈА ЈЕ САДА АФРА
БЕБА коју су спасиоци пронашли у рушевинама у Сирији живу и пупчаном врпцом везану за мајку која је настрадала после порођаја изашла је из болнице. Девојчицу су усвојили тетка и теча који су је довели кући. Њени нови родитељи одлучили су да јој промене име Аја, које су јој дали лекари у болници и које значи "чудо". Рођаци су одлучили да је назову Афра, по њеној мајци која је тагично настрадала у земљотресу.
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)