МИСЛИМ ДА НЕМА ВИШЕ ЉУДИ КОЈЕ МОЖЕМО СПАСТИ Спасилачке екипе у Антакији посустају: "Прошле су две недеље, све је мање наде..."
ПОСЛЕ пуне две недеље откад је Турску и Сирију погодио земљотрес незапамћене магнитуде, наду да ће пронаћи преживеле у рушевинама почели су да губе и спасиоци који су и даље на терену.
Тло упорно не престаје да подрхтава, па је у ноћи између суботе и недеље Европски медитерански сеизмолошки центар забележио још два потреса у погођеним подручјима. Први је био јачине 4,2 степена по Рихтеровој скали, а други 3,7. Према последњим информацијама, у Турској и Сирији је до сада настрадало више од 46.000 људи.
- Мислим да више нема људи које можемо спасти - изјавио је један од чланова спасилачке екипе у Антакији у Турској.
Нада се полако гаси док спасиоци на терену рукама и ногама траже преживеле којих је све мање, а број жртава, нажалост, и даље се повећава. Акције спасавања на југу Турске су приведене крају, осим у Кахраманмарашу и Хатају, пренела је "Анадолија". Колика је размера катастрофе која је погодила обе земље показује податак да су и гробља постала пребукирана. У турском Пазарчику власти су фудбалски терен морале да претворе у вечно почивалиште за преминуле грађане. Ископано је скоро сто рака.
Турско министарство спољних послова објавило је јуче видео у ком се захваљује земљама које су у ову државу послале своје стручне тимове за спасавање људи из рушевина. Како је пренела турска државна телевизија, у акцијама је учествовало око 11.000 спасилаца из најмање 88 земаља.
А док број погинулих вртоглаво расте, и даље се не зна податак колико се грађана води као нестало. Само у Турској разорено је више од 345.000 станова. Турска државна авио-компанија саопштила је да је евакуисано 256.754 људи из Кахраманмараша.
У Сирији је далеко тежа ситуација. Власти на северозападу земље који контролише Дамаск не дозвољавају улазак у ту област, изјавио је директор Светског програма хране Дејвид Бисли. Он је навео да ова ситуација омета њихове операције и да тај проблем мора да буде решен што пре.
- Време истиче, а нама понестаје новца. Наша операција кошта око 50 милиона долара месечно и подразумева само одговор на земљотрес. Ако Европа не жели нови талас избеглица, треба да издвоји средства за помоћ - рекао је Бисли.
Поврх свега тога, рат у Сирији не посустаје. Израел је јуче испалио неколико ракета на Дамаск, а у нападу је према првим информацијама убијено пет цивила, а 15 је рањено.
АЈА ЈЕ САДА АФРА
БЕБА коју су спасиоци пронашли у рушевинама у Сирији живу и пупчаном врпцом везану за мајку која је настрадала после порођаја изашла је из болнице. Девојчицу су усвојили тетка и теча који су је довели кући. Њени нови родитељи одлучили су да јој промене име Аја, које су јој дали лекари у болници и које значи "чудо". Рођаци су одлучили да је назову Афра, по њеној мајци која је тагично настрадала у земљотресу.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)