КАКО СУ ЗАВРШИЛИ НА ИСТОЈ ПРУЗИ? Истрага о судару возова у току, а нарочито интригира изјава једног путника (ФОТО, ВИДЕО)
У ТОКУ је истрага како је дошло до судара возова у Грчкој код Ларисе и погибије најмање 36 путника. Спасилачке екипе су и даље на терену и претражују вагоне, јер се страхује да у композицији и даље има повређених и страдалих.
Фото: АП
Премијер Киријакос Мицотакис прогласио је тродневну жалост у читавој земљи, а надлежни спроводе хитну истрагу како је дошло до ове трагедије.
Према изјавама надлежних, дошло је до судара путничког и теретног воза који су ишли у различитим правцима. Наводе да је у питању био чеони судар.
За сада не постоји објашњење како су се возови нашли на истим шинама, с обзиром на то да је пруга од Солуна до Атине двосмерна.
- Шта је довело до несреће у којој су се два воза, од којих је један ишао у правцу Ларисе, а други у правцу Солуна, сударили, показаће истрага - кратко су саопштили надлежни.
Несрећа се догодила у уторак увече око 23 часа по локалном времену. Путнички воз који је ишао од Солуна ка Лариси ударио је у воз који је ишао из Атине ка Солуну и у којем је било према проценама око 350 путника и 20 чланова посаде.
Железнице су, 3 сата након судара, издале кратко саопштење у којем наводе да није дошло до искакања вагона из шина већ фронталног судара два воза. Стручњаци из тога закључују да је узрок несреће људски фактор.
Путници сведоче да је дошло до застоја у Палеофарсалоу, након чега је један од путника наводно чуо како машиновођи говоре преко радио-везе: "Крећемо, па шта буде".
У овом тренутку се спекулише да шеф станице у Лариси није раздвојио пруге, преко којих се на спојницама механички регулише пролаз возова и да су тако два воза остала на истој прузи.
Радници у железници тврде за локалне медије да аутоматска сигнализација већ дуже време не ради.
- Већ годинама причамо да електронски системи не раде и да све радимо ручно на тој траси Атина-Солун. Да су светла радила, машиновође би виделе црвена светла и стали би - рекао је Костас Генидоуниса, председник синдиката машиновођа.
Што се тиче околности несреће, Генидоуниас је објаснио да постоји дупла линија на тачки, један воз иде горе, један доле, међутим, возови су, из још неутврђених разлога, били на истој прузи.
Грчки медији пишу и да је од јуче постојао проблем у снабдевању мреже електричном енергијом, пошто је у Палеофарсалосу прекинут кабл, што је изазвало застоје на трасама.
БОНУС ВИДЕО: Брзи воз у Суботици крајем идуће године
(Телеграф)
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.
23. 04. 2026. у 14:21
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (0)