ФРАНЦУСКА КАО "РАВНОТЕЖНА СИЛА" Хоће ли Макрон од државе направити највећег лидера у дипломатији?
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон полако успева у својој намери да од Европе створи самосталнијег и ''мишићавијег'' играча, оценио је магазин "Економист" у оквиру опширне анализе француске спољне политике под Макроном.
У анализи се наводи да Макрон настоји да своју земљу средње величине задржи међу највећим светским дипломатским силама, али се наводи и да су његове ''фрустрације'' да то учини очигледне. Како се додаје, у том контексту Макрон је ове године угостио већ 16 светских лидера, а у априлу одлази у Кину на састанак са кинеским председником Си Ђинпингом, што ће га учинити првим председником неке земље Г7 који је то учинио. "Економист" подсећа да Француска поседује ''чврсте полуге моћи'', које не поседује ниједна друга земља чланица Европске уније, укључујући ту нуклеарно наоружање, стално место у Савету безбедности Уједињених нација, као и велику војску широм света.
Посебно се указује да са 264 амбасаде и мисије, Француска води трећу највећу дипломатску мрежу на свету после Кине и САД. Додаје се да је Макрон повећао планирану потрошњу Француске за одбрану за период између 2024. и 2030. за више од трећине, на 413 милијарди евра. У аналитичком тексту наводи се да је први послератни француски лидер Шарл де Гол настојао да поново изгради Европу као ''моћни скуп'' нација, док је Француској оставио ''слободне руке'' да води дипломатију геополитичке ''равнотеже''.
Данас Макрон воли да говори о Француској као о ''равнотежној сили'', која је независна и отворена за разговор са свима. "Економист" истиче да је Макрон помогао у покретању ''Европске политичке заједнице'' која сеже од Британије до Молдавије, сазвао мировне преговоре између Азербејџана и Јерменије и обновио везе са ''гасом богатим Алжиром''.
Предстојеће путовање у Кину биће следећи дипломатски тест за Макрона: Француски председник верује да Европа треба да одржи сопствени дијалог са Кином, укључујући ту и рат у Украјини, као и да наставак преговора може помоћи да се смање напетости између Запада и Кине У контексту Француског чланства у НАТО-у, "Економист" цитира истраживача Фондације за стратешка истраживања, Бруна Тертреа, који оцењује да је ''Макронов стил да никада не одустаје, и што више могуће ризикује.
Он слуша многе али никоме није дужан. Макронов главни дипломатски саветник је сам Макрон''. Критичари његове политике наводе да он ''има превише идеја, све време, и тешко је да било коју од њих изгура до краја''. У закључку анализе, "Економист" оцењује да је Макрон ''импресиван и лукав'' партнер, који ''никада неће прихватити да Француска буде средње велика сила. Верује да без амбиција да има утицај, да буде отворена за свет и разговара са свима, Француска не би била то што јесте''.
БОНУС ВИДЕО: СВЕЧАНОСТ ИСПРЕД ЈЕЛИСЕЈСКЕ ПАЛАТЕ - Председник Србије Александар Вучић у посети Француској
Препоручујемо
МАКРОН ДАО ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА АБОРТУС: Жели да уврсти право на побачај у устав Француске
09. 03. 2023. у 09:20
ЦЕЛА ФРАНЦУСКА ПРОТИВ МАКРОНА: Масовни протести против подизања границе за пензионисање
07. 03. 2023. у 16:00
(АНКЕТА) Питали смо Београђане шта мисле о Луку Блеку? Одговори су БАШ "ШАРЕНИ"
09. 03. 2023. у 12:16
МАКРОН: Једна земља може спречити нуклеарни рат
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон изјавио је након састанка са кинеским председником Си Ђинпингом у Рио де Жанеиру да Кина има кључну улогу у избегавању нуклеарног сукоба.
20. 11. 2024. у 08:09
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (1)