ЗЕЛЕНСКИ ИГРА ОПРЕЗНУ ИГРУ: Шта Украјина ризикује са Кином?
УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски критиковао је земље попут Мађарске и Немачке због превише приближавања Русији, али он игра дугорочну дипломатску игру са највећим савезником Москве - кинеским председником Си Ђинпингом.
Постоје добри разлози да се Кинези не љуте упркос њиховом „партнерству без ограничења“ са Москвом. Зеленски жели да задржи Пекинг на страни као инвеститора, трговинског партнера и потенцијалног посредника – уместо да га одгурне и ризикује да Си одобри велики извоз оружја у Русију. У годинама које долазе, дубоки џепови Кине ће такође вероватно играти улогу у помоћи Украјини да се обнови након ратних разарања, пише Политико.
Док Си посети Москву ове недеље, расту спекулације да би он коначно могао да обави први телефонски разговор са Зеленским од почетка руске инвазије на Украјину. Иако ниједан позив није потврђен, амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан рекао је да би поздравио такав разговор између Сија и Зеленског, напомињући: „Сматрамо да Народна Република Кина и сам председник Си треба директно да чују украјинску перспективу, а не само руску“.
Пекинг и Кијев нису баш странци. Пре рата, Кина је била водећи трговински партнер Украјине, као и велико тржиште за црноморски јечам и кукуруз. Такође је много инвестирао у украјинску инфраструктуру, као што су луке и телекомуникације. Настојећи да избегне сукоб са таквим кључним партнером, Кијев је чак био уздржан током гласања у УН прошле године за осуду кинеског прогона ујгурске муслиманске мањине.
Иако су званичници ЕУ и НАТО у фебруару реаговали са крајњим скептицизмом на кинески план од 12 корака за окончање рата у Украјини, сам Зеленски је нагласио да је спреман да држи отворена врата за дијалог под вођством Кине.
- Мислим да чињеница да је Кина почела да прича о Украјини није лоша. Али питање је шта следи после речи. Мислим да неки од кинеских предлога поштују међународно право и мислим да можемо да радимо на томе са Кином. Зашто не? Наш циљ је да окупимо многе око себе како бисмо изоловали Русију - рекао је Зеленски на конференцији за новинаре у Кијеву.
Овакво виђење Кине као потенцијалног посредника у миру има озбиљно подељена мишљења. Многи критичари примећују да је главни циљ Кине да одржи стратешки савез са Русијом који јој може помоћи да буде противтежа демократском Западу. Комерцијални проблеми и њен имиџ посредника заузимају друго место.
Запад је скептичан, Олександар Мережко, шеф спољнополитичког одбора украјинског парламента, рекао је за Политико да се не чини вероватним да ће Пекинг утицати на Москву „јер не жели да заустави Путина“. Петер Стано, портпарол ЕУ за спољне послове, такође је сумњао у подобност Кине као поштеног посредника.
- Кина одбија да призна ко је агресор, а ко жртва. Пекинг ставља Русију на исти ниво са Украјином - која је под бруталним и илегалним нападима, чиме се крши повеља УН, иста повеља коју Кина тврди да штити - рекао је Стано и додао: „Сви су добродошли да посредују за мир. Али пре свега, то морају прихватити две укључене стране.“
Насупрот томе, Вита Голод, председница Украјинског удружења синолога, тврдила је да би Пекинг могао да одигра корисну улогу: „Кини је потребна Европа. И сада то може да покаже кроз позитиван утицај. Може да створи имиџ посредника у овом рату, баш као што је Пекинг помирио иранско–саудијски сукоб и постао прави миротворац“.
БОНУС ВИДЕО: УКРАЈИНСКИ ТЕНКИСТИ НА ОБУЦИ У ШПАНИЈИ - У Сарагоси се припремају за коришћење тенкова "Леопард 2А4"
(Index.hr)
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ ЋЕ ТРАЈАТИ ДО ЛЕТА: Анализа елитног кинеског истраживачког центра повезаног са државом
12. 03. 2023. у 21:35 >> 21:37
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)