ОНИ СУ ПРВИ ОБОРИЛИ АМЕРИЧКЕ ДРОНОВЕ: Иран се размеће својим „смртоносним“ пројектилима који су оборили беспилотну летелицу RQ-4 Global Hawk
УСРЕД сталних извештаја да би Русија могла да наоружа Иран најсавременијим наоружањем, укључујући борбене авионе Су-35, новинска агенција Спутњик известила је да ће датум испоруке и број ловаца Фланкер-Е остати поверљиви.
-Мисија је додала да су борбени авиони Су-35 технички прихватљиви за Иран, па је након октобра 2020. године и укидања иранских ограничења на куповину конвенционалног наоружања (Резолуција УН бр. 2231), Иран завршио процедуре за набавку, навела је руска новинска агенција.
Иранска мисија при Уједињеним нацијама није прецизирала када је договор тачно завршен нити колико ће авиона Иран добити од Русије јер „никакви детаљи неће бити објављени јер су поверљиви“.
ИРАН СЕ ПРИПРЕМА ЗА СУКОБ
Раније се појавио видео који приказује иранске противваздушне системе Кхордад-3 и Мерсад како излазе из онога што је наводно подземни тунел. Занимљиво је да се најновији видео појавио убрзо након што је Иран представио своју потпуно нову подземну ваздушну базу у јужној провинцији Хормозган.
За Кхордад-3, или оно што је такође познато као ПВО систем Севом Кхордад, каже се да личи на ракетни систем ПВО руске производње Бук М2ЕК, пошто оба система имају сличан распоред, осим што ирански систем уместо њих користи само три ракете, од четири које користи Бук М2ЕК.
Кхордад-3 је опремљен радаром са активном фазном решетком, за који се каже да може да открије 100 циљева одједном и да истовремено гађа четири циља и да усмери две ракете на сваку мету.
Систем наводно може да гађа циљеве до домета до 105 километара и висине до 30 километара.
Кордад-3 је познат по томе што је 2019. године оборио америчку беспилотну летелицу RQ-4 Global Hawk изнад Ормуског мореуза, што је први пут да је систем противваздушне одбране иранске производње успео да успешно обори непријатељску мету.
Док је ракетни систем Мерсад намењен противваздушној одбрани средњег домета и средње висине, он користи ракете Шахин (Falcon) које су реверзно пројектоване, домаће надограђене верзије америчких ракета земља-ваздух MIM-23 Hawk.
Према изворима иранских медија, радар система Морсад је способан да открије циљ на удаљености од 150 километара, да га закључа са удаљености од 80 километара и да га активира на максималној удаљености од 45 километара.
Штавише, ирански медији тврде да је радар дизајниран да детектује претње које се слабо уочавају са радарским пресеком (РЦС) од око 0,5 квадратних метара са удаљености од 110 километара.
Као што је раније речено, најновији видео долази убрзо након што је Иран открио подземну базу ваздухопловних снага у јужном делу земље, која носи назив „Орао 44“ (Eagle 44). За овај објекат се каже да је прва подземна ваздушна инсталација те врсте за Иран.
Начелник штаба иранских оружаних снага, генерал-мајор Мохамед Хосеин Бакери, рекао је да ће та локација бити међу онима који ће се користити за одговор на све потенцијалне нападе Израела.
-Сваки напад наших непријатеља на Иран, укључујући Израел, довешће до одговора наших бројних ваздухопловних база, укључујући Орао 44, рекао је у то време начелник штаба иранских оружаних снага Мохамед Багери за иранску званичну новинску агенцију ИРНА.
Тактичка ваздушна база је дизајнирана за смештај и припрему различитих мисија, укључујући борбене авионе, бомбардере и беспилотне летелице (УАВ). Према ИРНА-и, ваздушна база би била дом борбених авиона опремљених крстарећим ракетама дугог домета.
Иран није открио локацију базе, међутим, Њујорк тајмс је известио да се база налази у планинском подручју у јужној иранској провинцији Хормозган, око 161 километар северно од кључног Oрмушког мореуза.
У извештају Њујорк тајмса наводи се да се радови на локацији трају од 2013. Међутим, недавно је одлучено да се подземни објекат користи као ваздушна база, уз напомену да је изградња писте почела тек у мају 2021. године.
Извештај Њујорк тајмса, који је прегледао слике које је објавио Иран и сателитске снимке локације, такође је открио неколико назнака да се база припрема за долазак борбених авиона Су-35.
Шахријар Хајдари, члан Одбора за националну безбедност иранског парламента, потврдио је у јануару да је Иран наручио 24 борбена авиона Су-35, који ће бити испоручени у наредној иранској години, почевши од 21. марта.
СПРЕМНИ ЗА ДОБРОДОШЛИЦУ БОРБЕНИМ АВИОНИМА СУ-35
Међу траговима да се Eagle 44 спрема као база за Су-35, први је виђен у промотивни видео и фотографије које је објавио Иран, на којима се види постер са силуетама борбених авиона, на којима постоји један који се истиче јер се не ради о ниједном авиону којим тренутно управља Иран.
Ова силуета подсећа на облик руског напредног авиона 4,5 генерације Су-35 који ће ускоро стићи у Иран, како је Хајдари тврдио у јануару. На постеру и у промотивним видео записима за базу истакнута је силуета која подсећа на Су-35. (Fars News).
Други траг је пронађен у сателитским снимцима локације, који показују нешто што се чини да је макета борбеног авиона серије Фланкер.
Према анализи Њујорк Тајмса, ова два трага сугеришу да би Иран могао да користи бар неке од авиона Су-35 које ће набавити у овој ваздушној бази.
Такође је важно напоменути да је ИРНА раније известила да ће Су-35 бити смештен у Тактичкој ваздушној бази (ТАБ) 8 Ваздухопловних снага Исламске Републике Иран (ИРИАФ), која се налази у граду Исфахану.
Анализа Њујорк Тајмса сугерише да Еагле 44 још увек пролази кроз надоградњу у припреми за испоруку Су-35 јер је постојећи улаз у тунел који се види на видео снимку можда преузак да би могао да прими широке руске авионе. Међутим, сателитски снимци показују још један тунел у изградњи, можда за веће авионе.
-Ови (макете Су-35) се вероватно користе за процену дозволе за маневрисање авиона кроз подземни објекат и могли би да сугеришу да ће бити смештени овде, рекао је Крис Бигерс, бивши аналитичар снимака америчке владе, за Њујорк Тајмс.
СУ-35 БИ МОГЛИ ПРЕДСТАВЉАТИ ЗНАЧАЈАН ИЗАЗОВ
Набавка борбених авиона Су-35 руске производње представљала би значајну надоградњу иранских ваздушних борбених способности, које у овом тренутку углавном чине амерички ФF-4 Phantom IIs, F-14 Tomcats, и F-5E/F Tiger II и њихове домаће дуплиране верзије, од којих су сви наслеђени након Исламске револуције 1979. и компликовани су за одржавање.
Осим тога, Иран има мали број совјетских ловаца МиГ-29 Фулкрум и бомбардера Су-24, француске Мираже Ф1 и извозну верзију Ченгду Ј-7 кинеске производње под називом Ф-7, која је лиценцна верзија совјетског ловца МиГ-21.
Представљање Су-35 ће донети невиђено побољшање снаге иранског ваздухопловства, јер је то један од најсофистициранијих ловаца које производи Русија. Оно што је најважније, то ће Ирану обезбедити способност авиона 4,5 генерације, што би могло да представља значајан изазов за планове Израела за било какав војни напад на иранска нуклеарна места.
Док западни аналитичари одбацују изгледе Су-35 у односу на израелски Ф-35И Адирс, хвалећи његову стелт способност и веома напредне сензоре који нуде изузетну свест о бојном пољу, Фланкер има неке од својих јаких страна које би могао да искористи да натера Ф-35 да бежи из иранског ваздушног простора, како је EurAsian Times нашироко писао.
Иран такође има 3Д ВХФ АЕСА 1Л119 НЕБО СВУ радар руске производње за рано упозорење и узбуну на авион Ф-35.
Стручњаци су дуго тврдили да ВХФ (врло високофреквентни) радари руске производње представљају значајну претњу за стелт или веома ниске уочљиве (ВЛО) циљеве као што су авиони америчке производње Ф-35.
Радари ВХФ опсега обично раде на таласним дужинама од једног до три метра. Познато је да се електромагнетно зрачење распршује од тела мањих од њихове таласне дужине. Овај феномен се назива Рејлејево расејање.
Критичари Ф-35 истичу да ће нос авиона, улазна млазница и спојеви између трупа и крила представљати центар расејања Релијевог режима, јер су мањи од опсега од два метра који фаворизују руски дизајнери ВХФ радара.
Међутим, због своје релативно дуге таласне дужине, ВХФ радарима обично недостаје довољно прецизности да наведу пројектил до циља. Руски дизајнери имају за циљ да обезбеде довољну прецизност у ВХФ радару да укажу на општу близину ниских РЦС циљева.
Због тога, НЕБО СВУ ВХФ опсега може управљати радаром Ирбис-Е на Су-35, омогућавајући ужу претрагу и, самим тим, већи домет детекције, као што је раније речено.
Према речима стручњака, НЕБО СВУ може да открије Ф-35 са приближно 152 километра, што је значајна удаљеност.
БОНУС ВИДЕО - БОРБЕ У БЛИЗИНИ СВАТОВА И КРЕМЕНАЈЕ: Руски војници користе системе "Град" и хаубице "Мста-С"
Препоручујемо
АМЕРИКАНЦИ СХВАТИЛИ УПОЗОРЕЊЕ: Променили руту летења дронова након инцидента изнад Црног мора
18. 03. 2023. у 00:40 >> 03:04
САДА ЈЕ И ЗВАНИЧНО: Иран купио борбене авионе Су-35 од Русије, ево када стижу (ВИДЕО)
10. 03. 2023. у 20:55
ИРАН ЈЕ ПРЕДСТАВИО НОВИ ДРОН ШАХЕД: Експерт открио његове карактеристике
13. 03. 2023. у 21:01
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)