НЕ МОЖЕМО ИЗГУБИТИ КИНУ, МОЖДА ЋЕ НАМ ЗАТРЕБАТИ ЈЕДНОГ ДАНА: Након Сијеве посете Русији упаљен аларм, званичници ЕУ се спремају у Пекинг
УСРЕД све веће забринутости да кинески лидер Си Ђинпинг појачава своју подршку рату Русије у Украјини, шпански премијер Педро Санчез најавио је у четвртак да ће одлетети у Пекинг на разговоре следеће недеље. Емануел Макрон, француски председник, кренуће на дуже планирано путовање 4. априла, пише Политико.
Низ лидера Европске уније искористио је самит у Бриселу да подигне узбуну због разметљиве подршке Кине Владимиру Путину ове недеље, упозоравајући да не могу да стоје по страни док Пекинг и Москва цементирају савез који ризикује да свет доведе у дубљу кризу.
Током приватне седнице у Бриселу, Макрон је позвао своје колеге да удвоструче напоре да спрече Кину да продуби своју подршку руској инвазији.
- Француски председник је подвукао потребу да уложи највеће напоре како би се осигурало да Кина не подржава Русију и њену способност да настави са ратом - рекао је званичник ЕУ.
Улози у промјењивој геополитичкој динамици тешко да би могли бити већи за Европу или свет. Чвршће партнерство између Кине и Русије би ризиковало да украјински рат ескалира у сукоб између влада НАТО-а и Пекинга, као и Москве.
Затим се прети опасност од војног сукоба између Пекинга и Вашингтона око Тајвана, за који западни аналитичари кажу да је изложен растућем ризику од инвазије кинеских снага.
Чак и без војне ескалације, тензије између Пекинга и Запада расту око безбедности и трговине. Последњих недеља, низ европских влада је напало рестрикцијама кинеску компанију друштвених медија ТикТок, због забринутости да доминација Пекинга у технологији представља безбедносни ризик за Запад.
Истовремено, владе ЕУ састављају планове да ограниче своје ослањање на Кину за критичне сировине као што је литијум за батерије електричних аутомобила.
Обраћајући се медијима током самита у Бриселу, летонски лидер Кришјанис Каринш описао је састанак Си-Путина у Москви као „отварање очију за Европу“.
Састанак је, како је рекао, показао да „Кина не преузима улогу брокера [већ] се отворено креће на страни Русије и да то представља тешкоћу за све нас“.
Каринш је додао да Пекинг има водеће место у односима са Русијом, али остаје нејасно где они желе да воде овај однос.
Литвански председник Гитанас Науседа и шведски премијер Улф Кристерссон такође су изразили забринутост због могућности да Кина пружи конкретну подршку Русији, изјавила су двојица дипломата укључених у самит у Бриселу.
Шпанац Санчез је у међувремену потврдио да ће се следеће недеље састати са Сијем у Кини. Шпански званичници рекли су да ће разговарати о ставу Кине о Украјини. Шпанија ће касније ове године од Шведске преузети ротирајуће председавање Саветом ЕУ.
Док су лидери ЕУ изразили страх од ближих веза Москве и Пекинга, у Бриселу није било консензуса о томе да ли блок као целина треба да усвоји нови приступ Кини.
Луксембуршки премијер Гзавије Бетел позвао је на наставак сарадње са Пекингом у покушају да се Кинези зближе.
Можда ће нам Кина затребати једног дана
- Кина није савршена, али ће нам једног дана можда требати - рекао је један званичник ЕУ. „Неколико држава чланица дели ову процену".
Други, међутим, чини се да подржавају оштрију линију према Кини с обзиром на најновију ситуацију.
Макронов дипломатски саветник Емануел Бон разговарао је у четвртак са високим кинеским дипломатом Ванг Јијем. „Кина очекује од Француске и других европских земаља да играју улогу у... тражењу политичке резолуције“, рекао је Ванг.
Током своје овонедељне посете Москви, Си није јавно обећавао војну подршку Русији. Међутим, амерички званичници упозоравају на спремност Пекинга да пружи смртоносну помоћ Москви. ПОЛИТИЦО је известио да је 1.000 јуришних пушака и друге опреме која би могла да се користи у војне сврхе послато у Русију из кинеских компанија.
БОНУС ВИДЕО: КИНА ПРИВЛАЧИ НАПРЕДНОМ ЕКОНОМИЈОМ И БОГАТОМ КУЛТУРОМ
(Курир)
Препоручујемо
ТРАЈЕ ВЕЋ ДВЕ-ТРИ ГОДИНЕ: Познато од чега болује Рада - није први пут на инфузији
24. 03. 2023. у 08:36
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)