ПРИПРЕМА ЗА РАТ У СВЕМИРУ: Да ли се Русија спрема да обори сателите ракетом 79М6?

П. З. С. /bulgarianmilitary.com

07. 04. 2023. у 19:11

ДА ли је Русија саучесник у обарању сателита у ниској орбити? Ово питање поново долази у први план након што, према публикацији у публикацији Voennaya Miysl [Војна мисао /Military Thought/ или МТ], Ваздушно-космичке снаге Руске Федерације [ВКС] активно развијају такав пројекат.

ПРИПРЕМА ЗА РАТ У СВЕМИРУ: Да ли се Русија спрема да обори сателите ракетом 79М6?

Foto: Printskrin Youtube/ Military TV


BulgarianMilitary.com подсећа да ову руску публикацију финансира и издаје Министарство одбране Руске Федерације.

Зашто опет? Пошто овај пројекат никада није прекинут, био је само забаван. Последњи пут 2018. на небу је примећен МиГ-31Д са црном непознатом ракетом испод трупа авиона. Тада се у руским медијима тврдило да је реч о противсателитској ракети 79М6 Контакт. Сада је у руском државном издању Министарства одбране потврђен модел ракете.

МТ тврди да је систем мобилан, да је већ развијен и да укључује неколико војних јединица. Један део система је МиГ-31Д са ракетом 79М6 Контакт, други део система је борбени ласерски систем А60 Сокол-Ешелон постављен на транспортни авион ИЛ-76, а последњи део система је борбени ласерски систем Пересвет.

79М6 Контакт није нова ракета. Пројектован је већ средином 1984. године. Из тог времена датира идеја руске војске о супротстављању непријатељским сателитима у ниској орбити изнад руске територије. Према руским отвореним изворима, систем за ову противмеру заснива се на комбинацији постојећих научних и техничких знања и новоразвијених технологија. Међутим, не постоје конкретни подаци о овој теми нити дубље анализе.

Отприлике у исто време [средином 1980-их] развијен је и други део система – борбени ласерски систем А60 „Сокол-Ешелон“. То је нека врста летеће лабораторије. Москва је једном одлучила да ова летећа лабораторија буде носилац ласерског оружја мегаватне класе. Пре скоро седам година јавност је добила потврду да се А60 такође развија. То је званично објавио господин Јуриј Борисов. Реч је о 2016. години када је господин Борисов био заменик министра одбране.

Фото: Принтскрин ЈуТјуб

Избор МиГ-31Д није случајан. Овај борбени авион може достићи изузетне брзине близу ивице Земљине атмосфере. Говоримо о брзини од 3 маха управо на таквој висини. МиГ-31Д је такође борбени авион из совјетског доба. Развијен и ушао у службу 1980-их.

Осим што може да лети на великим висинама при великим брзинама, МиГ-31Д може да носи и велике терете оружја. Готово је заборављен на позадини нових ловаца, од којих неки чак могу да носе бомбе попут борбеног бомбардера Су-34. Али након што је Русија представила, развила и почела да примењује хиперсоничну ракету Кинжал [Кинжал], МиГ-31 је постао савршени носилац ове ракете и вратио се на светлост дана у рускј војноје тактици.

Могуће је да је тренутно слаба карика у овом противсателитском систему ракета 79М6 Контакт. Једноставно зато што нико не зна њене способности пошто никада није била тестирана. Распад Совјетског Савеза вратио ју је у складиште као нереализован пројекат.

Међутим, сукоби у протеклој деценији су показали да су информације и њихова размена можда најважнија компонента војне тактике. Видите у Украјини – Пентагон доставља циљеве система ХИМАРС на основу сателитске геолокације руских позиција. Од украјинских трупа се тражи само да лансирају ракету. Или извиђачки авиони и дронови који деле сателитску технологију за утврђивање кретања руских трупа у Украјини.


САД СУ ТАКОЂЕ ТЕСТИРАЛЕ ТАКВУ РАКЕТУ

У ствари, Русија није прва земља која мисли да ће сателити играти кључну улогу у сукобима будућности. У том правцу су радиле и САД. На пример, Вашингтон има АСМ-135 АСАТ – антисателитски систем, који је тестиран 1985. У улози МиГ-31Д, Американци су користили своје модификоване авионе Ф-15 Еагле.

Фото: Твитер

Вашингтон је спровео укупно пет тестирања АСМ-135 АСАТ. Један од тих пет је био успешан, пошто је ракета оборила НАСА сателит који је морао да се повуче.

Све више се говори не само о трећем светском рату већ и о космичком рату. Три највеће – САД, Русија и Кина воде неумољиву трку у том погледу. Дакле, поновно покретање руског програма могло би се показати корисним за Москву ако једнодневно човечанство буде сведок глобалног свемирског рата.

БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

РОНАЛДОВА ТРАКА, БЛАГО РОМАНОВИХ, ОДЕЛО ИЗ ФИЛМА ЈУЖНИ ВЕТАР: Хуманост је добила нову адресу