ИТАЛИЈАНИ БЕЖЕ НА СЕВЕР ДА СЕ ЛЕЧЕ: Једна трећина малолетних са Југа иде ка болницама у Риму, Ђенови и Фиренци

САНИТАРНА емиграција у Италији доживљава прави бум посебно деце чији родитељи траже боље услове за лечење. Иде се са југа ка северу, Ломбардији, Пијемонте, Тоскани или Лацију.

ИТАЛИЈАНИ БЕЖЕ НА СЕВЕР ДА СЕ ЛЕЧЕ: Једна трећина малолетних са Југа иде ка болницама у Риму, Ђенови и Фиренци

AP photo

Лечити се у регионома на југу Апенинског полуострва, или на острвима постаје луксуз, последњих година недостају лекари, затварају се санитарне структуре, нема развијене мреже хитне помоћи, да би се стигло до прве, може да буде често касно за  пацијента.

Већ је статистика та која неумољиво показује да један грађанин Калабрије после 65. године у просеку живи у добром здрављу још шест година, а један истог старосног  доба у Тоскани живи добро још 11 година, јер од Рима, ка југу, болнице се сврставају на скали као трећи ниво, а листе чекања за специјалистичке прегледе су у недоглед.

Закон у Италији предвиђа да сваки грађанин може да се лечи при санитарним структурама, јавним или приватним, на читавој националној територији, без обзира на место становања, посебно у случајевима где је евидентан недостатак адекватних здравствених установа, као и за специфичне болести. У протеклој години одлазак са југа ка регионима у центру-северу деце и младих коштало је државу 103,9 милиона евра, што представља 15,1 одсто укупних трошкова болничких смештаја.

А колико то кошта сваку фамилију то је прича за себе, јер за малу децу или малолетнике подразумева се пратилац, поебно за децу која имају потребу за специфичним педијатријским лечењем. Од укупног броја оних који се покрену ка северу 54 одсто као разлог наводе недостатак специјализованих оделења, а 21 проценат дуге листе чекања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (1)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум