"ЧЕШЉАЛИ" ФИРМУ КРАЉА ЧАРЛСА: Зелена компанија коју је покренуо наследник краљице Елизабете била под истрагом
ДОК се Велика Британија припрема за церемонију крунисања краља Чарлса Трећег 6. маја, краљевску породицу погодио је нови скандал. Наиме, зелена компанија "ЈВ Енерген" коју је покренуо краљ Чарлс 2012. године била је под истрагом због цурења више од 1.000 тона отровних гасова, открива "Гардијан"! Инцидент се догодио 2020. године, а у атмосферу су се тада испуштале токсичне материје 38 дана.
Фото: Ben Stansall/Pool Photo via AP
Ова компанија од усева прави гас и електричну енергију, која се користи у локалном подручју, као и за прављење ђубрива које користе локални фармери. Налази се на имању близу Дорчестера које је у већинском власништу војводства Корнвол, а користи се за прикупљање прихода за наследника британског трона. Како наводи британски лист, тренутно га поседује Чарлсов син, принц Вилијам, односно, војвода од Корнвола, које му по титули припада. Међутим, све док званично не постане краљ, Вилијам нема контролу над компанијом, већ је она у Чарлсовим "рукама".
Иако је цурење отровних гасова опасно и птетно, тако не мисле сви. У саопштењу војводства које је пренео Гардијан, наводи се "да је негативан ефекат емисије повезане са цурењем гаса, иако жале, био је небитан у односу на позитиван ефекат који се добија обезбеђивањем обновљиве енергије".
Надлежне инспекције су спровеле истрагу овим поводом и наложиле компанији да побољша здравствене и безбедоносне мере у складу са законским прописима. Инспектори су у децембру 2020. године пронашли да је ова фирма није успела да заштити своје запослене јер није урадила процену ризика од пожара, експлозије и цурења токсичних материја. Истрага је закључена у августу прошле године.
Ово није био једини инцидент који се догодио у овој компанији. због тога је, како пише "Гардијан", реаговала Агенција за животну средину, која је, такође, издала неколико упозорења и наредбе за побољшање пословања.
Приход који војводство Корнвол добија од фирме није мали. Само прошле године имали су профит од скоро четири милиона фунти. Међутим, Бакингемска палата је инсистирала да су овакви подаци - приватни.
Препоручујемо
"Нађите још милијарди вишка" Новинар шокиран што Кијев већ тражи нове паре од ЕУ
27. 04. 2026. у 23:40
Краљ Чарлс Трећи у краљица Камила допутовали у САД, следи састанак са Трампом
27. 04. 2026. у 22:45
ВУЧИЋЕВА ИЗЈАВА УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Брује о ономе што је рекао британском новинару у лице
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића коју је дао британском новинару Алистеру Кембелу у подкасту "Остало је политика" ударна је вест у руским медијима.
27. 04. 2026. у 22:03
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Драма у Вашингтону: Меланија угледала спорно име на папиру, па пребледела - ево шта је заправо писао на цедуљи
МИСТЕРИОЗНИ комадић папира изазвао је бројне коментаре након инцидента са пуцњавом на вечери Удружења дописника Беле куће у Вашингтону.
27. 04. 2026. у 10:00
Коментари (0)