МИР У СВЕТУ ЗАВИСИ ОД КИНЕ: Пекинг у фокусу НАТО И ЕУ
ПРОЦЕЊУЈЕ се да ће Кина до 2035. године имати 1.500 бојевих глава, упозорио је генерални секретар НАТО Јенс Столтеберг на годишњој конференцији Алијансе о разоружању, истакавши обавезу прилагођавања све опаснијем и конкурентнијем свету.
- А то подразумева ангажовање са Кином – нагласио је, истичући да Кина, која убрзано увећава свој нуклеарни арсенал, као глобална сила, има и глобалне одговорности, и да би Пекинг такође имао користи од повећане транспарентности.
Столтенберг је упозорио да је свет на раскрсници, и да у једном правцу предстоји колапс међународног поретка, а на другом алтернативни пут, развијања поверења у циљу безбедности, који неће бити лак ни брз, али је од виталног значаја. Такође је упозорио на ризке од развој вештачке интелигенције и аутономних система.
- Не можемо једноставно да бројимо и ограничавамо број алгоритама или система вештачке интелигенције које једна земља има, као што бројимо пројектиле и бојеве главе. Обезбеђивање стратешке стабилности у овом сложенијем технолошком окружењу захтеваће другачији приступ – казао је Столтенберг, што подразумева и изградњу већег поверења с Кином.
Односи с Пекингом су, очигледно, у фокусу Запада. Показала је то, дан раније, и расправа у Европском парламенту, која је одржана после недавне изјаве француског председника Емануела Макрона да Европа не треба да буде део криза које нису њене, као и да то што је ЕУ савезник САД не значи да треба да буде и њен вазал, инсистирајући на стратешкој аутономији.
Шеф европске дипломатије Ђузеп Борељ је признао да у ЕУ не постоји јединство када је реч о односима с Кином, истакавши да је то засновано на различитим ставовима међу земљама чланицама и грешкама услед недовољне координације између европских институција и држава ЕУ. Кину данас на Западу виде као важног посредника у могућем заустављају рата у Украјини. Такође, сматрају да није упутно у овако тешкој ситуацији даље затезати односе са трговинским савезником који много више извози у ЕУ него што из ње увози. Борељ је назначио важност економске безбедности, истичући да је она, једноставно, само – безбедност и да придев "економска" не мења суштину.
СТОЛТЕНБЕРГ: РУСИЈА НАЈВЕЋА ПРЕТЊА
Јенс Столтенберт је нагласио да је Русија тренутно "најдиректнија претња безбедности" и да настоји да поткопа темљење међународног система игрнорисањем, кршењем или напуштањем већег дела мреже интернационалних споразума о контроли наоружања. Истакао је и да је Кремљ повећао провокативну нуклеарну реторику. "Али, они неће успети. Озбиљно схватамо претње Русије, али нећемо бити заплашени", рекао је Столтенберг. Додао је да Иран и Северна Кореја такође флагрантно развијају сопствене нуклеарне програме.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)