АПЕЛ ЗА ПРОМЕНЕ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ: Шолц изнео став Немачке
НЕМАЧКИ канцелар Олаф Шолц, током посете Кенији, понудио је подршку афричким земљама које траже стално место у Савету безбедности Уједињених нација. Шолц је свом домаћину, председнику Вилијаму Руту, рекао да верује у афричка решења за афричка питања, као што је текући сукоб у Судану, пренео је АП.
Фото: Профимедиа
- Немачка стога подржава напоре за стална афричка места у Савету безбедности УН, а ми такође подржавамо формално место за Афричку унију у оквиру Г-20 - казао је он после разговора са Рутом.
Тренутно су три афричке државе, Габон, Гана и Мозамбик, несталне чланице Савета. Позиве у прошлости да афричке државе добију барем једно стално место у Савету подржавали су бројни лидери, укључујући генералног секретара УН.
Шолц је изразио забринутост због сукоба у Судану који је довео до стотина мртвих и похвалио Рутове посредничке напоре. Он је рекао да двојица генерала морају прекинути борбу због цивила.
- Војска и РСФ морају прекинути своју војну борбу за власт, која је штетна за народ у земљи - истакао је он.
Он је поновио да афрички континент мора да предводи у проналажењу решења за такве сукобе.
- Дубоко сам уверен да су иницијативе за мир и стабилност у Африци које воде саме афричке државе посебно важне - казао је он.
Шолц је био у Адис Абеби у Етиопији, пре него што је стигао у Кенију и тамо се састао са званичницима Афричке уније.
Препоручујемо
НЕЋЕ НИШТА ОД ТРАМПА Гренланд одбио понуду: Не треба нам болнички брод САД
22. 02. 2026. у 23:25
ПОВОДОМ ДАНА ОТАЏБИНЕ Путин поручио: Русија наставља јачање армије и флоте
22. 02. 2026. у 22:33
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку
ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.
22. 02. 2026. у 18:50
Коментари (0)