ПУТИН ЋЕ ГОВОРИТИ НА ЦРВЕНОМ ТРГУ: Поводом 78. годишњице победе над фашизмом у Русији данас велика парада у Москви

Б. В.

09. 05. 2023. у 07:29

ПОВОДОМ 78. годишњице победе над фашизмом у Москви, Санкт Петербургу и још десетак већих градова Русије данас ће се одржати војне параде.

ПУТИН ЋЕ ГОВОРИТИ НА ЦРВЕНОМ ТРГУ: Поводом 78. годишњице победе над фашизмом у Русији данас велика парада у Москви

Моћно наоружање на улицама Москве, Фото АП

Недавни напад два дрона на Кремљ није пореметио планове, па ће преко калдрме на Црвеном тргу проћи руска војна техника и маршираће представници свих родова војске.

Предвиђено је да на почетку параде говори председник Владимир Путин. Министар одбране Русије Сергеј Шојгу казао је да ће на паради у Москви учествовати више од 10.000 војника и официра као и 125 јединица војне технике.

У Санкт Петербургу ће на паради бити мање војне технике. Кроз центар града ће проћи 80 јединица војне технике на челу са легендарним совјетским тенком Т-34. Проба учесника овогодишње параде је била 7. маја, а вежбало се од априла.

Пошто се ове године слави 78. годишњица, а не "округла", службено нису позивани страни председници. Зна се да ће сигурно бити на трибинама председник Киргистана Садир Жапаров.

Путин је у недељу разговарао телефоном са председником Туркменистана Сердаром Бердимухамедовом. Било је речи и о заједничкој борби свих народа који су живели у СССР-у против фашизма. Путин га је позвао да дође у Москву, али се за сада не зна хоће ли присуствовати.

Путин са руским војним врхом, Фото АП

На свечаним трибинама биће само они који су већ добили позивнице. Од амбасадора са простора бивше Југославије позвани су само амбасадор Србије Момчило Бабић и БиХ Жељко Самарџија. И ове године руска председничка администрација позвала је дугогодишњег дописника "Новости" из Москве на трибину за госте.

Ове године неће бити патриотске акције "Бесмртни пук", односно масовних шетњи грађана који носе слике предака који су учествовали у борби против фашизма, јер власти не желе да се догоди нека провокација или терористичка акција.

Дан победе над фашизмом велика већина од 65 одсто Руса сматра најважнијим празником.

Још 2014. године већина грађана Русије сматрала је да је Нова година најважнији празник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу

ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу

ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изјавио је данас да ће свим земљама, укључујући и Србију, уведене царине бити суспендоване, осим за Кину, којој је тарифе увећао на 125 одсто.

09. 04. 2025. у 20:44

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа

МИНИСТАРСТВО пољопривреде Србије апеловало је недавно на све сточаре, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос болести слинавке и шапа у Србију и буду максимално одговорни.

08. 04. 2025. у 14:48 >> 18:42

СУРОВА ОСВЕТА КАДИРОВА: Малолетник убио полицајца, након ликвидације његов леш изложен на градском тргу - лидер Чеченије тражи казну и за по

СУРОВА ОСВЕТА КАДИРОВА: Малолетник убио полицајца, након ликвидације његов леш изложен на градском тргу - лидер Чеченије тражи казну и за по

ТЕЛО чеченског тинејџера који је напао полицијску станицу и убио једног службеника у граду Ачхој-Мартану изложено је на градском тргу, пренела је руска "Газета".

10. 04. 2025. у 12:21

Коментари (1)

ИЗДАО РУСИЈУ И ОДАБРАО АЛБАНИЈУ: Ово му се десило када је од Руса примао златну медаљу на Европском првенству (ВИДЕО)