ЕСКАЛАЦИЈА РУСКО-АМЕРИЧКИХ “СУСРЕТА” НА НЕБУ: Руска ракета земља-ваздух експлодирала је 12 метара од летелице УСАФ-а

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

16. 05. 2023. у 19:25

РУСКА ракета земља-ваздух 57Е6 (или домаћа верзија 23Иа6) је пројектил који користи мобилни ПВО систем Панцир-С1.

ЕСКАЛАЦИЈА РУСКО-АМЕРИЧКИХ “СУСРЕТА” НА НЕБУ: Руска ракета земља-ваздух експлодирала је 12 метара од летелице УСАФ-а

Фото: Принтскрин


Његова сврха је уништавање ваздушних непријатељских летелица, као што су дронови, хеликоптери и авиони. Прошле године је таква ракета оштетила амерички МКју-9 Рипер (MQ-9 Reaper) у Сирији.

Покушај обарања америчког дрона догодио се прошлог новембра. Амерички званичник је говорио о инциденту, откривши неколико детаља америчким новинарима. Ракета 57Е6 није успела да детонира на тачној удаљености. тј. пројектил је експлодирао нешто више од 12 метара (40 стопа) од америчког дрона, узрокујући његов квар. Међутим, дрон је успео да се безбедно врати у базу.

57Е6 је дугачка 3,3 метра. Бојева глава 57Е6 је високоексплозивна. Тежина бојеве главе је око 20 кг. Ова ракета је категорисана као радио-навођена, двостепена ракета.

Фото: ЕПА

57Е6 је главно наоружање руског система Панцер-С1. Захваљујући овој ракети, систем представља претњу за подзвучне крстареће ракете на удаљености од најмање 12 км од мобилног система. 57Е6 може да гађа брзе ракете ваздух-земља на удаљености од 7 км и на висини од 6 км. Према званичним спецификацијама, 57Е6 има домет од 20 км на максималној висини од 10 км.

Иако 57Е6 није успео да уништи амерички дрон, ракета је позната по својој прецизности. На пример, Москва је крајем прошле године објавила снимак рата у Украјини. На снимку се види прецизно пресретање и уништавање америчке противрадарске ракете AGM-88 HARM, која је задала много невоља руским војним објектима у региону привремено окупираних украјинских територија.

Откриће америчког званичника о инциденту који се догодио у Сирији показује да тензија између Русије и САД стално ескалира. BulgarianMilitary.com подсећа да су средином марта ове године два руска Су-27 оборила такав дрон изнад Црног мора. Тада, међутим, авиони нису користили ракете ваздух-ваздух, већ су оборили дрон тако што су испустили гориво на структуру дрона.

Фото Телеграм

Оператери овог MQ-9 Reaper су схватили да је дрон превише оштећен да би могао да се врати у базу. Зато су одлучили да га разбију у водама Црног мора. Након тога, руски пилоти који су учествовали у обарању америчке беспилотне летелице награђени су од стране Министарства одбране Руске Федерације.

За инцидент у Сирији стручњаци објашњавају разлог због којег је дрон MQ-9 Reaper оштећен. Према њиховим речима, ракета 57Е6 је за длаку промашила дрон. тј. пројектил није погодио амерички авион. Извори кажу да је од овог инцидента било и других покушаја обарања MQ-9 Reaper изнад Сирије.

Фото Телеграм

Један од најновијих инцидената који укључује дрон MQ-9 Reaper (поред обореног дрона изнад Црног мора) догодио се почетком године када се дрон срушио у западној Африци. Међутим, делови су пали на територију коју контролише терористичка група Ал-Каида и завршили су њиховом поседу.

БОНУС ВИДЕО - БРОДОВИ, АВИОНИ, ХЕЛИКОПТЕРИ, ПРОЈЕКТИЛИ: Погледајте снимке током провере Пацифичке флоте Русије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима