КИНА И САД РАТУЈУ ЗБОГ ЧИПОВА: После забране коришћења америчких "Мајкронових" чипова продубио се сукоб између две земље

А.Војиновић

25. 05. 2023. у 07:30

КИНЕСКОМ забраном коришћења чипова које прави водећа америчка компанија "Мајкрон технолоџи" - првом у историји - продубио се сукоб између две највеће економске светске силе у борби за превласт на технолошкој мапи света. Иако Пекинг инсистира да није реч о политичкој одлуци, већ искључиво о заштити опреме, сигурно је да је овај потез само последњи у низу многих тензија између две државе које се надмећу у заузимању прве позиције у једном од најважанијих сектора данашњице у којем производња полупроводника представља један од приоритета.

КИНА И САД РАТУЈУ ЗБОГ ЧИПОВА:  После забране коришћења америчких Мајкронових чипова продубио се сукоб између две земље

Танјуг

Пекинг је пре неколико дана поручио најважнијим оператерима да више не пазаре производе ове фирме јер, како су истакли, они носе озбиљне сигурносне ризике по кинеску информациону инфрастуктуру и утичу на националну безбедност. У супротном, компаније које се оглуше о наређење кинеске владе мораће да се суоче са извесним новчаним или другим пословним последицама.

Овом одлуком Кина је одговорила на закон о науци који је лане парафирао амерички председник Џозеф Бајден, чиме је ограничио продају напредних компјутерских чипова Кини, и то све оне који садрже америчку технологију, а који су потребни за системе наоружања и многе друге технологије. Ово је био својеврстан преседан, али и озбиљан ударац за Пекинг, с обзиром на то да Кина тренутно не производи чипове последње генерације који су јој потребни да би се у технолошкој сфери наметнула испред САД.

Но, забрана извоза полупроводника у Кину односи се и на друге државе и њихове компаније које се баве производњом чипова, а у којој су прсте у њиховом програмирању умешали Американци. А у марту ове године Јапан и Холандија придружили су се свом главном савезнику, САД, у ограничавању продаје технологије за производњу чипова у иностранству међу којима је и Кина. Када је реч о приходу који "Микрон" остварује од тржишта Кине и Хонгконга оно износи око 15 процената.

"Мајкрон" је одлуку кинеске владе о забрани продаје кинеским компанијама које раде на важним инфраструктурним пројектима могла коштати колико и високи једноцифрени проценат његовог годишњег прихода, пренео је Си-Ен-Ен. Финансијски директор компаније Марк Марфи је изјавио да им нје јасно зашто је Пекинг забринут због безбедности.

Свему овоме је сигурно допринео и притисак на кинеску друштвену мрежу "Тик-ток", чију употребу је на челу са САД на владиним телефонима забранило неколико држава. Америчка савезна држава Монтана чак га је недавно скроз "протерала" из земље.

Лидер демократске већине у америчком Сенату Чак Шумер је изјавио да ће заједно са Бајденовом администрацијом ангажовати савезнике и компаније које ће одговорити на одлуку кинеске владе.

- Најављена акција кинеске владе против "Мајкрона" није заснована на чињеницама и представља забрињавајућу употребу економске принуде против САД - поручио је Шумер.

Бајден: Брзо ћемо побољшати односе

ИАКО се варнице на линији САД-Кина на смену смањују и разбуктавају, амерички председник Џозеф Бајден је у недељу, последњег дана самита Г7 у Хирошими, изјавио да очекује да ће се односи са Кином побољшати "веома брзо". Додао је да је свађа око "блесавог балона" дестабилизовала односе двеју земаља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (1)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)