СУ-57 ПРОТИВ Ф-16: Како би изгледао потенцијални “судар” две борбене летелице
РУСИЈА има пуно разлога да се супротстави могућем трансферу Ф-16 у Украјину. Ово каже у свом коментару Вијаиндер К. Тхакур пензионисани пилот јуришног авиона Јагуар индијског ратног ваздухопловства (ИАФ).
Могући сценарио употребе руског „злочинца“ (Су-57 Фелон од felony – особа која је починила кривично дело) је да се руски борбени пилоти убаце у активнију борбену улогу. На пример, каже експерт, Су-57 има веома велику предност у односу на амерички Ф-16 ако је у режиму фронталног пресретања.
То подразумева синхронизоване борбене летове Су-57 са земаљским радарима. Радари могу прилично лако да воде ракете дугог и средњег домета под крилима Су-57.
BulgarianMilitary.com подсећа да се испод крила Су-57 налази ракета дугог домета РВВ-БД са дометом од 200 км и ракета средњег домета 110 км ракета РВВ-СД.
На овај начин, сматра стручњак, пилот Ф-16 уопште неће знати да га заправо прогони Су-57 ван видног домета. Такур описује ситуацију која је већ коришћена у Украјини, иако Кијев тврди другачије. Најмање два пута Министарство одбране Русије је потврдило да је Су-57 био ангажован у режиму фронталног пресретања ван видног домета. Ову информацију је бар једном потврдило и Министарство одбране Велике Британије.
Иако је још рано да се коментарише који ће тачно модел Ф-16 бити пребачен у Украјину, већ постоје спекулације. Тхакур, на пример, мисли да ће то бити верзија Ф-16 МЛУ.
Ф-16 МЛУ има унапређени радар АН/АПГ-66 са новим сигналним процесором, већом излазном снагом и побољшаном поузданошћу. Може да открије и прати више циљева на удаљености до 150 км. Његов домет детекције ометања или ометања је 83 км.
Ф-16 МЛУ ће највероватније смањити руске летове изнад источне Украјине, али неће заиста променити доминацију руских ловаца у ваздуху на небу. Амерички ловац ће морати пажљиво да одреди границе свог лета. Ако уђе 50 км у унутрашњост од линије фронта, руски ПВО систем С-300 ће га одмах дочекати са својим оперативним дометом од 150 км.
Занимљиву причу прича пуковник америчког ваздухопловства стациониран у Немачкој. Крег Андрле је командант 388. борбеног крила и говорио је за медије скоро годину дана након руске инвазије на Украјину. Он објашњава да су са његовим Ф-35 вршили извиђачке мисије. Прикупљање података је кључна улога у рату, каже пуковник, подсећајући да никада није „прешао границу“ (ушао у ваздушни простор изнад Украјине).
Међутим, пуковник препричава један од својих неуспеха, ако се тако може назвати следећи инцидент. Војна обавештајна служба га је обавестила у ком се подручју налази систем противваздушне одбране руске војске, модел С-300ПМУ-1. Пуковник је рекао да упркос достављеним подацима, он и његова летелица нису идентификовали С-300ПМУ-1 као таквог. Према експертском мишљењу пуковника, његов Ф-35 није идентификовао С-300ПМУ-1 као такав јер је руска ПВО деловала у „режиму ратне резерве“.
Наравно, Русија је такође распоредила ПВО системе С-400 у Украјини. Међутим, још увек је нејасно колико тачно система постоји. У сваком случају, присуство Ф-16 у Украјини могло би да натера на дуго одлагану одлуку – слање више батерија С-400 на фронт.
BulgarianMilitary.com подсећа да је С-400 већ тестиран против америчког ловца Ф-16. Међутим, потврђени тест је стигао из Турске, када су скоро одмах након што је С-400 интегрисан у турску ПВО, пресрели грчки Ф-16 током тестирања. Уследила је жалба грчке државе.
Међутим, Украјина ће преко Ф-16 МЛУ моћи да гађа циљеве на Криму, укључујући руску Црноморску флоту. Ова способност је изузетно важна за Украјинце.
Њихова намера од почетка рата је повратак не само привремено окупираних украјинских територија 2022. и 2023. године, већ и привремено окупираног Крима годинама уназад. То је Ф-16 МЛУ са својим дејством у ваздуху који може нанети много више штете мосту на Криму и тако пресећи пут руским копненим трупама стационираним на полуострву.
Мало је вероватно да ће Ф-16 бити у стању да се супротстави Су-57, али се очекује да ће пресрести ваздушне нападе нисколетећих руских јуришних авиона Су-25. Међутим, то ће се у пуној снази односити на хеликоптере које Русија користи у јуришним налетима на ниским летовима, међу којима су машине Ми-28, Ка-52 и Ми-8. Не би било изненађујуће да број Ка-52 почне да се смањује брже него сада.
Можда ће највише погођени надолазећи Ф-16 у Украјини бити ловци-бомбардери руских Ваздушно-космичких снага (ВКС) Су-34. Ови авиони такође могу да испоручују ракете дугог домета и генерално могу да делују ван Украјине. Проблем је што су они тренутно главни носиоци такозваних авио-бомби које су већ најмање пола године највећи непријатељ украјинских система ПВО.
Ове бомбе имају домет од 40-50-60 км у зависности од модела, пуњења и могућности интегрисаног сета за њих, тј. Су-34 мора да продре дубоко у Украјину да би ове бомбе имале ефекат, као и данас. Али Ф-16 ће нагло смањити управо ове летове, јер би се Су-34 тешко супротставио Ф-16, без обзира на модел америчког ловца.
У таквој ситуацији већ можемо да присуствујемо правој ваздушној борби између Ф-16 и једног од два руска ловца – Су-30 или Су-35. Оба се користе као пратеће патроле упарене између њих и бомбардера Су-35/МиГ-31, тј. Су-30 и Су-35 погађају и противваздушну одбрану и непријатељске авионе.
Ово ће бити још један циљ украјинских Ф-16. Тешко би се изборили са патролним паром, али би њихово ваздушно присуство, које би овога пута лако могла да подржи украјинска противваздушна одбрана у области Кијева, највероватније потиснуло руски ваздушни пар са фронта.
Када буде потиснут даље од централне и северне Украјине, Ф-16 може да испали вођену ракету ваздух-ваздух средњег домета АИМ-120Д. Ова ракета представља реалну претњу за било коју руску летелицу у њеном домету. Тачан домет пројектила је поверљива информација, али извори кажу да је домет до 160 километара.
АИМ-120Д је унапређена верзија АМРААМ-а са побољшањима у скоро свим областима, укључујући 50% већи домет и боље циљање у целом домету лета, што резултира повећаном вероватноћом поготка (Пк).
Објективно, ако из једначине избацимо борбене пилоте, Ф-16 је мање моћан од МиГ-29 и Су-27. Али ипак, Ф-16 би требало да буде боље опремљен, посебно када су у питању радарске могућности лансера. То значи да ниско летећи Су-27 могу брзо и лако постати плен за Ф-16.
Али задатак који ће пилот Ф-16 морати да реши јесте како не пасти у видокругу Су-57. Јер тада ће Ф-16 бити суочен са много напреднијом технологијом која је дизајнирана да не улази у борбу, већ да удара из далека, а да не буде откривена. Али шта год да се анализира или тврди у наредним месецима док Ф-16 не стигну у Украјину, ова акција се дефинише као веома ескалирајућа.
БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (13)