ЈАПАН И НАТО: Планирају сарадњу у свемиру у циљу супротстављања Русији и Кини

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 05. 2023. у 23:27

ЈАПАН и НАТО намеравају да развијају сарадњу у сфери космоса и у сајбер простору како би се супротставили Русији и Кини, пише лист „Никеи Азија“.

ЈАПАН И НАТО: Планирају сарадњу у свемиру у циљу супротстављања Русији и Кини

Фото: Принтскрин ЈуТјуб

Како се наводи, званичан документ о сарадњи могао би да буде потписан током самита Алијансе у јулу у Литванији на којем би требало да присуствује и јапански премијер Фумио Кишида.

Аутор чланка подсећа да Јапан није чланица НАТО и, као што је раније рекао Кишида, не планира ни да се придружује Алијанси али одржава са њом партнерске односе. То се тиче, пре свега, безбедности на мору, пружања хуманитарне помоћи и других сфера. Међутим, не односи се на војну сарадњу.

Лист пише да обновљени програм сарадње има за циљ јединство у приступима Русији и Кини. Програм ће, између осталог, укључивати сарадњу у сајбер простору и свемиру – сферама којима, по мишљењу званичника НАТО и Јапана, Москва и Пекинг посвећују велику пажњу.

Поред тога, према наводима листа, Алијанса спроводи велике вежбе сајбер безбедности у којима учествују чланице НАТО и партнери, а планира да одржи такве вежбе и са Јапаном. Такође намеравају да координирају своје приступе по питању нових и напредних технологија и да размењују информације о томе како би се заштитили од потенцијалних претњи уз помоћ вештачке интелигенције, биотехнологија и квантног рачунарства.

На самиту НАТО у Литванији такође може да буде донета одлука о отварању НАТО канцеларије за везу у Токију 2024. године, наводи се у чланку.

Самит Алијансе одржаће се у Виљнусу 11. и 12. јула.

Токио је више пута најављивао планове за јачање односа са НАТО у светлу погоршања ситуације у глобалној безбедности. У јуну 2022. године Кишида је био први јапански шеф Владе који је присуствовао самиту НАТО у Мадриду. Након тога је јапанско Министарство спољних послова донело одлуку да подигне статус представништва при НАТО тако што ће је одвојити од амбасаде у Бриселу.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.

25. 01. 2026. у 13:20

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (2)

САМО САМ ПОМИСЛИЛА - САД ЋУ ДА УМРЕМ: Маја Волк о борби са раком - Прогутала сам кнедлу, а ујутру метастаза је била огромна