НАСТАВЉЕН ПРОТЕСТ ПРОТИВ РЕФОРМЕ: Французи поново на улицама

Десетине хиљада Француза окупили су се у уторак поново на улицама великих градова да би изразили протест због пензијске реформе, проглашене 15. априла. Ово је четрнаесто окупљање од јануара, а догађа се на два дана од скупштинске расправе око предлога закона за њено повлачење.

НАСТАВЉЕН ПРОТЕСТ ПРОТИВ РЕФОРМЕ: Французи поново на улицама

Фото: Горан Чворовић

Међу штрајкачима, међутим, нема оптимизма да би закон могао да буде повучен.

Власти су током дана очекивале од 400.000 до 600.000 људи на улицама у целој земљи, од чега од 40.000 до 70.000 само у Паризу. Страховало се, као и увек, од акција "црних блокова" који изазивају нереде. Париски префект Лоран Нуњез је поручио да их снаге реда спремно дочекују.

Траса париских манифестација, у ритму бубњева и узвике окупљене масе, кретала се од Војно-меморијалног центра Инвалиди до Италијанског трга, а сматра се доста компликованом, јер пролази поред многих продавница и зграда које симболишу власт.

Одзив је, међутим, почео да јењава, у односу на ранија окупљања. Организатори су, тако, у Марсељу избројали 50.000 манифестаната (снаге реда само 4.000), док је за 1. мај на протесту у овом медитеранском граду учествовало 130.000 (11.000, колико је видела полиција).

Истовремено, у Ници је манифестовало 6.500 људи по прорачуну синдиката, односно 1.700 по евиденцији снага реда, док их је у првомајском дефилеу било 20.000, то јест 2.300. Мање света је било и у Нанту: 20.000 наспрам 80.000 прошлог месеца. У Нанту је дошло до сукоба, а полиција је користила сузавац.

Уз поруку да не жели да буде фаталиста, лидер синдиката Се-Еф-Же-Те Лоран Берже је истакао да треба бити луцидан и да не треба лагати запослене, јер пензијски стаж са 64 године ступа на врата.

СИНДИКАЛНА ЛИДЕРКА: ИЗДРЖАЋЕМО

Већ шест месеци синдиати су уједињени и то ће тако остати – послала је оптимистичку поруку лидерка моћног синдиката Се-Же-Те Софи Бине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЉЕ РУКЕ ОД ГРЕНЛАНДА! СВЕ ГОРИ У ЕВРОПИ НАКОН ОТМИЦЕ МАДУРА: Реакције европских лидера разбеснеће Трампа

ДАЉЕ РУКЕ ОД ГРЕНЛАНДА! СВЕ ГОРИ У ЕВРОПИ НАКОН ОТМИЦЕ МАДУРА: Реакције европских лидера разбеснеће Трампа

САД су у суботу у војној акцији у Каракасу отеле председника Венецуеле Николаса Мадура и његову супругу Силију Флорес, који су спроведени у Градску притворску јединицу у Њујорку, где ће им се судити по оптужници за кријумчарење наркотика. Пратимо уживо најновији развој догађаја након драматичне америчке операције у Венецуели.

05. 01. 2026. у 08:27 >> 13:58

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.

04. 01. 2026. у 08:58

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (0)

ЖИВОТНИ БРОДОЛОМ ЧОВЕКА КОЈЕМ СЕ ДИВИЛА ЈУГОСЛАВИЈА: Упао у финансијске проблеме, остао без куће