СУПЕР РАФАЛ - ФРАНЦУСКИ ОДГОВОР НА Ф-35: Дронови, скривени и хиперсонични пројектили прекинуће доминацију америчког ловца (ВИДЕО)

П. З. С. /eurasiantimes.com

18. 06. 2023. у 21:30

РАТ Русије и Украјине је осигурао да борбени авиони морају поново да се осмисле како би остали релевантни у доба борбених беспилотних летелица и ракета противваздушне одбране дугог домета.

СУПЕР РАФАЛ - ФРАНЦУСКИ ОДГОВОР НА Ф-35: Дронови, скривени и хиперсонични пројектили прекинуће доминацију америчког ловца (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин


Француски произвођач авиона Дасо Авијешн (Dassault Aviation) долази са “Супер Рафалом” Ф-5 (Super Rafale F-5) који ће бити упарен са поузданим борбеним дроновима и новом муницијом за сузбијање противваздушне одбране непријатеља.

Опремљен заједничким радарима за ометање, заједно са системима за самоодбрану, Рафал Ф-5 ће створити „заштитни мехур“ за себе и другу опрему која ће са њим летети на бојном пољу.

Авион ће еволуирати у техно-систем под називом "Клуб Рафал".

Рафал, што значи „налет ветра“, је борбени авион који је развила Француска. Авиону је требало доста времена да се учврсти на међународном тржишту војне авијације.
Али сада када је добио неке велике клијенте, највећи пробле Дасоа је то што су његов борбени авион на првој линији победили амерички ратни авиони Ф-35 у скоро сваком такмичењу и ратној игри.

Према француској одбрамбеној веб страници, „Meta Defense“, „Супер Рафал“ или Рафал Ф5 ће еволуирати на потпуно нови ниво. „То ће бити ваздушни борбени систем, заснован на систему система, а не само као борбени авион, као што је још увек случај са Рафалом Ф4“, наводи се у чланку.

Како је известио EurAsian Times, француско министарство оружаних снага поднело је амандман раније овог месеца како би пружило више информација о предстојећим напорима програма Рафал, посебно онима који се односе на нову верзију Ф5 која ће бити развијена у оквиру Програма војног планирања (ЛПМ) 2024-2030.

Овај развој догађаја је значајан јер се програм борбених авиона нове генерације у Европи, познат као Систем будућих борбених авиона (ФЦАС), у којем је и Француска такође учесник, коначно креће након што је дуго био у застоју.

Француске оружане снаге се надају да ће еволуција вероватно „дубоко променити релативну позицију Рафала на међународној сцени, посебно у односу на амерички Ф-35“.
Француске ваздухопловне и свемирске снаге (ФАСФ) управљају такозваним Ф3-Р стандардном верзијом Рафала. Развијен је и лансиран крајем 2013. године, а уврштен је у ФАСФ 2018. године.

Ова верзија борбеног авиона је унапређена верзија стандарда Рафал Ф3. Верзија Ф3-Р носи ракету ваздух-ваздух великог домета Метеор коју производи МБДА. Опремљен је ласерским означивачем нове генерације Thales Talios који му даје висок степен прецизности у ударима ваздух-земља.

Такође има ласерску верзију Safran модуларног оружја ваздух-земља, из које долази његова способност да уништи мете на дометима од неколико десетина километара са метричком прецизношћу. Такође је прилагођен за циљање мобилних циљева. Сензори у овој верзији су такође унапређени како би се осигурала интероперабилност.

Рафал је доказао своју моћ у сукобима током последње деценије. Учествовао је у операцијама у Авганистану и Либији. Њихова способност да остану у ваздуху дуже време такође је дошла до изражаја када су француске снаге уништиле непријатељске циљеве у Малију.


ПОУЗДАНИ ДРОН ПРАТИЛАЦ

Рафал Ф5 ће имати борбене беспилотне летелице -nEUROn, интегрисане у његов систем. Експериментални УАВ nEUROn ће имати одређени степен аутономије док ће остати везан за главни авион.

Дрон ће контролисати сам Рафал, а посада ће имати „функцију координације и оптимизације ефикасности овог система система“.

Новински извештај назива Ф-35 представником 5. генерације, док ће Рафал Ф5 бити најава ере ловаца 6. генерације. Америчко ваздухопловство ће такође опремити 300 својих Ф-35А борбеним дроновима, као што је Рафал Ф5, у оквиру програма сNext Generation Air Dominance (НГАД).

У чланку се, међутим, тврди да чак и ако је Ф-35 био опремљен дроновима типа Поуздани пратилац (Loyal Wingman), његове релативне предности у односу на пету генерацију, као што су стелт и фузија података, биће „избрисане или смањене“ да би се претвориле у ловачки авион 6. генерације.

Рафал ће, међутим, моћи да се ослони на захтеве који су много већи од ове нове генерације, посебно у погледу носивости и аутономије.


СУПЕР РАФАЛ БИ МОГАО ИМАТИ ВИШЕ ОРУЖЈА ОД Ф-35?

Оперативни распон Рафала недостајао је у сузбијању непријатељске противваздушне одбране, која се обично назива акронимом СЕАД. Варијанта Ф5 ће поправити овај недостатак.

У чланку се истиче да ће се та способност заснивати на „заједничкој употреби радарских ометача поред система за самоодбрану уређаја, како би му се дала могућност укључивања других уређаја у свој заштитни балон“.

Анти-радарске ракете су дизајниране да иду низ радарски сноп противника и уништи га.

Рафал Ф5 ће бити дизајниран за распоређивање нових француско-британских ракета – крстарећих ракета будућности (ФЦМ) и будуће противбродске ракете (ФАСМ) уместо крстарећих ракета СЦАЛП/Сторм Шeдов и АМ39 Егзосет.

Ове футуристичке ракете имаће напредне карактеристике, као што су прикривеност или хиперсонична брзина, да би се супротставиле савременим системима противваздушне одбране, док ће Рафалу дати „веома напредне способности за ударе дугог домета“.
Рафал Ф5 ће такође бити опремљен модулом који спаја могућности Thales Talios јединица за означавање циљева и Reco NG извиђачке јединице.

Thales Talios-под ће бити интегрисан са Рафале Ф4 како би могао да обавља ваздушно извиђање и мисије напада на земљи/површини. Подешавање пружа могућност претраживања и идентификације циља на широком подручју и може се одмах пребацити у режим захватања и праћења циља.

Његови сензори високе резолуције пружају слику у боји тактичке ситуације како би се поједноставили задаци пилота Рафала. Reco NG је тренутно инсталиран на Миражу 2000 и Рафалу и, са својим великим дометом и високом резолуцијом, пружа обавештајне слике.

Овај уређај са квалитетима и Thales Talios и Reco NG-а ће дати „ловцу могућности за тактичку визију високе прецизности напада ваздух-земља, ваздух-земља, па чак и ваздух-ваздух” и тако ће имати вишеструке оперативне опције док остаје у режиму без преноса.

Рафале Ф5 ће бити дизајниран да носи нову хиперсоничну крстарећу ракету АСН4Г на нуклеарни погон, која ће заменити француску нуклеарну крстарећу ракету са ваздушним лансирањем air-sol moyenne portée (АСМПА) у две ескадриле Ваздушно-космичких снага и француској морнарици авиона.

То ће бити део француског нуклеарног одвраћања.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (6)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник