ОНИ СУ ЗАРОБЉЕНИ У НЕСТАЛОЈ ПОДМОРНИЦИ: Времена је све мање, спасиоци претражују океан (ФОТО/ВИДЕО)
“ОУШН Гејт експедишенс” (ОГЕ), компанија која користи пловила за експедиције у дубоком мору, потврдила је да је једна од њених подморница нестала у Атлантском океану након што је одвезла путнике да виде олупину брода који је потонуо 1912. О саставу посаде се до сада мало знало, познато је да је чини петоро људи, а сада се коначно појавила и информација ко су они.
Још у првим сатима после нестанка појавила се вест да се међу петоро људи у подморници налази британски милијардер Хамиш Хардинг. Међутим, сада је откривено да су са њим и француски оператер подморнице Пол Анри Наргелет, извршни директор компаније која обезбеђује подморнице са посадом Стоктон Раш, најбогатији Пакистанац Шахзада Давуд и његов тек пунолетни син. Потрага је у току али се спасиоци плаше да подморница, названа “Титан”, можда нема више од два дана до гашења система за одржавање живота.
Спасиоци су суочени са трком против времена у потрази за несталом подморницом близу олупине “Титаник”.
Према америчкој обалској стражи петоро људи је било у подморници у време кад је контакт изгубљен. Брајан Шаш, посинак Хамиша Хардинга (58), потврдио је да је овај британски милијардер међу њима. “Скај њуз” пише да се сматра да су ту и француски кормилар Пол Анри Наргелет и извршни директор и оснивач ОГЕ Стоктон Раш, док је Би-Би-Си открио идентитет преостала два члана посаде, оца и сина Пакистанца.
Где је нестала подморница?
Пловило је нестало у недељу у Атлантику, око 700 км јужно од Њуфаундленда у Канади. “Титан” је пуштен у оквиру експедиције која укључује и ледоломца, “Поларног принца”, који је ангажовао ОГЕ, а којим је раније управљала Канадска обалска стража.
“Поларни принц” се сада користи за потрагу на површини близу места где је подморница спуштена.
Посада има кисеоника за још 60 сати.
Шта је “Титан”?
То је мала подморница којом управља ОГЕ и способна је да зарони 4.000 метара “са удобном безбедносном маргином”.
Пловилу треба два сата да се спусти на око 3.800 м, где олупина “Титаника” лежи у рову у Атлантику.
“Титан” је тежак око 10.432 кг и оперише слањем сигнала сваких 15 минута онима на обали. Али ти сигнали су сада престали, наводи “Скај њуз”.
Шта знамо о путницима?
У подморници се налазе британски истраживач Хамиш Хардинг (58), извршни директор "ОшенГејта" Стоктон Раш, 73-годишњи француски истраживач Пол Анри Наргелет и пакистански бизнисмен Шахзада Давуд, повереник Института СЕТИ и његов син Сулејман, пренео је Би-Би-Си.
Хамиш Хардинг
Британски бизнисмен, авијатичар, истраживач и свемирски туриста живи у Уједињеним Арапским Емиратима. Председник је “Акционе авијације”, међународне компаније за посредовање у авионима са седиштем у Дубаију.
Хардинг тренутно држи три Гинисова рекорда за најбржи обилазак Земље авионима преко оба географска пола – 46 сати, 40 минута и 22 секунде.
Он је дан пре нестанка са узбуђењем објавио на “Фејсбуку” и “Инстаграму” да ће се придружити најновијој експедицији ОГЕ као стручњак мисије и да коначно, након лошег времена у Њуфаундленду, пут до олупине “Титаника” може да почне.
Прошле године је учествовао у петом путовању људи у свемир са “Блу ориџином”, компанијом коју је основао Џеф Безос.
Стоктон Раш
Он је извршни директор и оснивач “ОшенГејт Инка”, компаније која пружа услуге подморница са посадом како би омогућила истраживачима приступ огромним ресурсима океана.
Обучен као пилот, постао је најмлађи у свету на млазном транспортеру са 19 година.
Такође је оснивач и члан управног одбора непрофитне организације Фондација ОшенГејт, која има за циљ да катализује нову поморску технологију ка даљим открићима у науци о мору, историји и археологији.
-“Титаник” је невероватно лепа олупина – рекао је он “Скај њузу” у фебруару говорећи о посети броду.
Пол Анри Наргелет
Бивши официр који је служио у француској морнарици 25 година и током службе постао капетан групе за дубоко понирање.
По одласку из морнарице прикључио се Француском институту за истраживање и експлоатацију мора (ИФРЕМЕР).
Наргелет је већ водио неколико експедиција на “Титаник” и учествовао је у низу научних и техничких експедиција широм света, наводи “Скај њуз”.
Шахзада и Сулејман Давуд
Међу несталима су и један од најбогатијих људи Пакистана и његов син тинејџер. Шахзада Давуд (48) је члан одбора добротворне организације "Принс траст" са седиштем у Великој Британији.
Он је у подморници био са сином Сулејманом (19).
"Веома смо захвални за бригу коју су исказале наше колеге и пријатељи и молимо све да се моле за њихову безбедност", навела је у саопштењу њихова породица.
"Дејли мејл" пише да је породица Давуд међу најимућнијима у Пакистану, али да има јаке везе са Великом Британијом. Верује се да Шахзада живи у вили у Сарију са супругом Кристин, која ради као "лајф коуч", те сином Сулејманом и ћерком Алином.
Шахзада је потпредседник "Енгро корпорације" која производи ђубриво, храну и енергију, као и "Давуд Херкул корпорације" која прави хемикалије. Рођен је у Пакистану, али се преселио у Британију где је на Универзитету Бакингем студирао право.
(Блиц)
Препоручујемо
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ИЗ ДРЖАВЕ ЧЛАНИЦЕ ЕУ: Европа ушла у опасну спиралу због рата у Украјини
19. 06. 2023. у 22:13
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (6)